sake

uchihassasuke
sake japonlara özgü bir içkidir. japonya'dan dünyaya yayılan alkol miktarı fazla olmayan şeffaf renkli bir içki türüdür.

sakenin ana maddeleri pirinç ve alkoldür. pirincin alkol ile damıtılması sonucunda sake ortaya çıkar.

sake ülkemizde çok bilinmeyen bir içki olsa da bazı hayranlarının olduğunu da biliyoruz. özellikle ben çok merak ediyorum. bir gün tatmak isterim. alkol içen ottalar bence hastasıdır.
otaku dag kecisi
ilk aşama pirinç ile su karıştırılıp mayalandırılır. sonra buhar ile ısıtılıp hamur haline getirilir ve elle yoğurulur akabinde fıçılara konulup tekrar su ile karıştırılır ve tekrar mayalandırılır. bu iki aşamalı mayalama işleminden sonra 8-10 gün arası dinlendirilir ardından süzdürülüp şişelenir. artık sake içime hazırdır servise sunulmadan önce elbette usulü vardır şişe açılıp kafaya dikilmez :d 30 dereceye kadar ısıtılıp küçük fincanlarda servis edilir, edilmelidir.
ağızda önce şekerli bir tat bırakır akabinde yavaşça hafif acı bir tat bırakır.
sake yıllandırılmaz.

sake eskiden sıcak olarak içilirmiş şimdi soğuk olarak içiliyor. genellikle yüzde 15-16 alkol derecesinde sunuluyor.
suzuki san
animelerde gırla giden sanarsın sadece şeker tadında olan içecek. öyle sevilir ki bu japon kısmı oyun yapar, oyundaki karakterlere de sake içirir.
kendisini bulabilirsem umarım tadacağım bir gün.
zura ja nai katsura da
daha dün romanımdan adını kaldırdığım içki türü.
"biten sigaramı küllükte sert bir hareketle söndürdükten sonra sakemden bir yudum aldım. yeşil yandı ve arabalar ilerlemeye devam ettiler. bu canlı ve su gibi akıp giden rengarenk akşam tablosunda, sadece ben o tabloya uyum sağlayamamış, soyutlanmıştım sanki. bir sigara daha yaktım ve bakışlarımı gökyüzüne doğrulttum." yazmıştım ki, sake genelde kafaya dikildiği için-zaten minicik birşeyde sonuçta-, bir yudum aldımın cümleye yakıştığını ama sakenin yanına yakışmadığını fark ettim. birde alkol derecesi gözüme küçük geldiğinden sake yerine , sadece "içkimden bir yudum aldım" diye değiştirdim. ^^
sake deyince rock lee geldi aklıma bir an.