tower of god

zorochimaru
ilk başlarda sıkıcı gibi görünen ama ilk sezonun sonuna doğru ve ikinci sezondan itibaren ilgimi çekmeyi başaran bir manga serisi..

ilk başlarda çizimler ve konusu biraz garip gelebilir ama ilerledikçe hoşunuza gidecektir...

tamamen renkli bir seridir
haruhi
arzuladığın şey ne? para? zafer? güç? intikam? belkide bunlardan daha önemli bir şey? ne arzuluyorsan hepsi burada “tanrının kulesinde”. genellikle böyle kısa kesmiş yabancı kaynaklarda ama fazla bir şeyde anlaşılmıyor bundan. basitçe tanrının kulesi'ndeki mantığı anlatacak olursak kule kademe kademe testlerden oluşuyor bu testleri geçtikçe bir üste çıkıyorsun tepeye ulaşınca da istediğin şey gerçek oluyor diye özetleyebiliriz. ayrıntılı olarak kule hakkında bilgi verecek olursak: kule bir kaç bölümden oluşuyor ve bu dünyayla alakası olmuyan fantastik bir evren. gökyüzü, güneş ve yıldızlar bu dünyada mevcut değil. kule iki kısımdan oluşmaktadır; dış kule ve iç kule. dış kule farklı ırkların yaşadığı sakin bir yerdir ve sadece kulenin sakinlerinden seçilen kişiler kuleyi tırmanabilir ama nadirde olsa kule sakini olmayanlar veya seçilmemesine rağmen iç kuleye girenler olabilmektedir. bu kişiler kuralsız olarak adlandırılırlar seçilenler ise kurallı veya bunu seçilen ve seçilmeyen olarakta yorumlamak yanlış olmaz. bizim ana karakterimizde kuralsızlardan biridir. bu zamana kadar kuralsızlar güçleriyle ve kötülükleriyle kuleye korku salmış ve çok kötü bir izlenim bırakmışlardır. ama ana karakterimiz olan bamm her haliyle sıradan bir insandır. bamm'ın istediği tek şey tanıdığı tek insanla yeniden birlikte olabilmektir. ama kulenin testleri normal bir insanın hayatta kalabileceği düzeyde değildir.
*alıntıdır*
rasenya
zevk alarak okuduğum manhwa/webtoon.
konudan bahsedilmiş zaten, ben sadece bir iki karakterden bahsedeceğim.(spoiler içerebilir)

öncelikle esas karakterimiz baam, geçmişi hakkındaki gizem hala korunmakta.kim tarafından ne zaman, niçin o karanlık yere hapsedildi bilmiyoruz. ailesi kimdir, necidir hala öğrenemedik, herhalde kendi kendine olmadı ya bu çocuk? bilmediğimiz şeyleri bir kenara bırakalım, baam çok tatlı, son derece saf, temiz bir çocuk. zaman zaman bu saflığı sinir bozucu olabiliyor ama hep böyle güzel bir yürekle kalsın isterim. serinin başında son derece zayıf olduğu halde cehennem trenine gelindiğinde kendini oldukça geliştirmiş olması mutluluk verici. fugda aldığı viole adının hala kullnılıyor olmasına gıcık olduğumu da söyleyeyim. tamam fug elemanları öyle seslensin anlarım ama arkadaşları baam desin.

rachel adında çoğu kişinin sevmediği, hatta büyük bir nefret beslediği bir heroin var ve rachel hakkında da pek bir şey bilinmiyor.en büyük arzusu kuleyi tırmanıp gerçek yıldızları görmek, bu uğurda baamı öldürmeyi dahi göze alıyor ancak bu noktada yine soru işaretleri doğuyor.1. sezonun sonundan itibaren rachel bir nefret unsuru olarak gösterildi-ben de kendisinden nefret ediyorum-, çıkarı uğruna insanları kullanması, başjalarına zarar vermesi son derece sinir bozucuydu ama manga tarihinde başta kötü gösterilip sonrasında haklı sebeplerle sevilen karakterler var, en büyük örneği itachi ve bunu bilince insan "acaba rachelin tüm bu pislikleri yapmasının ardında iyi niyetli bir şey olabilir mi?"diye soruyor. sadece bir kıskançlık ve arzuları uğruna, baamın her şeyi olan kızın kötü bir insan olmasını istememem. ilerleyen zamanlarda onun hakkındaki soru işaretlefi de kaybolur umarım.

koon, favori karakterlerimden. işbilir, sinsi zekasına hayranım. ayrıca yazar sıu blogunda koonun en sevmediği karakter olduğunu söylemiş, nedeniyse belli "yakışıklı, zengin,zeki" bir erkek olarak koondan hoşlanmaması çok normal>_< baamın kararlarına gösterdiği saygıyı ve güveni seviyorum, özellikle son sayıdaki tavrına bayıldım bir de "fazla nazik olmak kalbime hiç iyi gelmiyor" gibi bir cümle tam da ona yakışır, canım mavi kaplumbağam.:)

şimdi diğer karakterlerden de bahsetmek isterim ama çok uzayacak yoksa timsah olduğunu kabul etmeyen fevri raktan, göründüğü her sahneyle kendisini sevdiren jahad(zahard) prensesi yuriden, testler katında tanıştığımız ranker loro rodan, başlangıçta korkaklığıyla tanıdığımız leesondan, geçmişi merak konusu olan başka bir karakter olan wangnandan ve diğer pek çok karakterden de bahsetmek isterdim.
ryukon
güzel, hareketlı ve sıkılmadan okuyacağınız bir webtoon. başlangıçta çizimler biraz değişik gelse de okudukça çizimlere alışıyorsunuz ve seri su gibi akıp gidiyor. bu yüzden henüz okumamış olanlar varsa okumalarını tavsiye ediyorum.


otakuturk.net/foto

ayrıca 2020 bahar sezonunda animesi yayınlanmaya başlamış olan seridir ve ben, bu sezonun en iyi animesi olduğunu düşünüyorum.


otakuturk.net/foto

mugiwara
Tower of God hayatının büyük kısmını büyük ve gizemli kalenin altında geçirmiş, yalnız yakın arkadaşı Rachel ile birlikte olan 25. Bam isimli çocuğu konu alıyor. Rachel kaleye girdiğinde Bam da kapıyı açmayı başarıyor ve en yakın arkadaşını bulmaya çalışırken bu kalenin her katında zorluklarla yüzleşiyor.

güzel bir seri, izlemenizi tavsiye ederim