açlık oyunları

rutsama
yazarı suzanne collins'tir. açlık oyunları serisinin ilk kitabı ve seriye ismini veren kitaptır. kitap bilimkurgu ile macera aasında bir tür. bu ne demek? şöyle ki; kitapta geçen zaman bilinmemekle birlikte gelecekte ve gelişmiş bir teknolojinin bulunduğu bir evrende anlaşılmaktadır. bu kitabın bilimkurgu tarafını oluşturuken, yarışmacıların kazanmak için hayatta kalmaya çalışması ve birbirleriyle olan mücadeleleri macera kısmını oluşturur.

kitap daha doğrusu seri olarak ilgi çekici bir konuya ve oldukça sürükleyici bir anlatıma sahip. ayrıca her yaştan okuyucuya da hitap ediyor, okuyucu kitlesinin de geniş olması kitabın ayrıca artı yönünü oluşturuyor. ilk kitap bana göre diğer iki kitaba göre daha iyiydi. serinin diğer kitapları daha çok seriyi uzatmak için yazılmış olabilir diye düşünmekteyim çünkü yazar sadece açlık oyunlarıyla da belli bir yerlere gelebilirdi. kitabı dediğim gibi her yaştan ve her türden kitap okuyan insanlar için uygun, okurken sıkılacaklarını zannetmiyorum. ayrıca arkadaşlarınıza ya da birine hediye etmek için de biçilmiş kaftandır.

kitabın geçen yıl filmi de çıktı. kitabı okuyan herkes gibi ben de filmi sinemada izledim lakin çok sarmadı beni. isteyen filme de bakabilir lakin ben kitabı okumanızı öneririm.

kitabın konusu: bir zamanlar kuzey amerika olarak bilinen bir yerin yıkıntıları içerisinde panem ulusu yaşamaktadır. başkent capitol'ün etrafında 12 bölge bulunmaktadır. capitol şiddetli ve acımasızdır ve bölgeler bir hat boyunca sıralanmıştır. onların her biri her yıl yapılan açlık oyunlarına katılmak zorundadır. yarışma için her bir bölgeden yaşları 12 ila 18 arasında değişen birer erkek ve bir kız çocuğu göndermek durumundadır. açlık oyunları tv'den canlı yayınlanan ölümüne bir kavgadır. on altı yaşındaki katniss everdeen annesi ve 12 yaşındaki kızkardeşi ile yaşamaktadır. oyunlarda kızkardeşinin yerine geçerek ölüm cezasını üzerine alır. ancak katniss daha önce de ölüme çok yaklaşmıştır ve bu kez kızkardeşi için ikinci kez hayatta kalma mücadelesi verecektir. gerçekten ne anlama geldiğini bilmeden bir yarışmacı olmuştur. eğer bu mücadeleyi kazanırsa hayatta kalma seçeneğini başlatmış olacaktır. kazanmak ün ve talih anlamına gelir. kaybetmek ise kesin ölüm. açlık oyunları başlasın!
greenmustang
defalarca okuyup hatim ettiğim kitaptır. filmi ancak bu kadar kötü yapılabilirdi ancak kitaba diyecek yoktu. kesinlikle okunmalıdır. ayrıca filmde lawrence yerine kaya scodelario oynasa çok daha iyi olurdu.
undertakersss
güzel kitap ama filmleri rezalet :( çok severdim bir zamanlar, baya takip ederdim filmlerini de ama geriye dönüp bakınca kendi kendime "ne biçim ergenlik geçirmişsin la" diyorum
ryukon
tüm kitaplarını severek okuduğum ve beğendiğim eserdir. ancak filmleri için maalesef aynı şeyleri söyleyemeyeceğim. bir kitap serisi ancak bu kadar kötü filmleştirilebilirdi.

özetle; kitapları okuyun. filmlerini boşverin.