bleach

boyblue

otakuturk.net/foto

Ailesi bir hollow tarafından saldırıya uğrayan kurosaki ichigo, ailesini saldırgandan korumaya çalışırken yaralanan Kuchiki Rukia adlı bir shinigami tanışır. ichigo, ailesini kurtarmak için Rukia'nın güçlerini alma teklifini kabul eder ve evinin bulunduğu karakura kasabası'nda baş gösteren hollow'lara karşı savaşmaya başlar.

en ünlü shounen serilerinin arasında yer alan bu seri, birçok havalı karakter ile bitmez tükenmez arcları ile akıllarda yer edinmiştir.

Live action filminin fragmanı şu şekildeydi:
1
yamyam usta
İlk izlediğim animedir. 350 bölüm civarı uzunlukta. One piece ve naruto ile beraber "üç büyüklerden" bir tanesi.

İlk izlediğin anime uzun olduğu zaman midesiz başlıyorsun sanırım. Bir anime izleyip tarzını sevmeyip bırakan çok insan var ama uzun bir seriyi bitiren birisi rahat rahat sıkılmıyor.
saprofit89
En sevdiğim 10 animeden biridir, 2012'de finalini veren anime son sezonu 313~366 bölümlerini kapsar, mangada 480. sayıya denk gelir. Mangası 686. sayıda final yapmıştır ve sevenleri 2012'de beri yeni ve son sezounun çıkmasını ümitle beklemektedir. :'(
mangada, animede yer almayan diğer ban kaileri de görmüş olduk, büyük bir kesimin shipleri hüsrana boğulmuş oldu evlenenler var, ölen kaptanlar ve kaptanlığa yükselen shinigami-lerimiz var
japanime
bleach en baba animelerdendir tamam da cidden ichigo'nun daha ne kadar seçilmiş kişi çıkacağını bilemiyorum. sadece shınıgamı, fulbrınger, hollow, vaste lorde, Quincy vs. değil movie'sinde de (jigoku hen) cehennem kralı mı ne olmuştu :)
greenmustang
zaraki olmasa ne okuyacağım ne izleyeceğim seridir. izlerken en sıkıldığım serilerden biridir. sürekli 'sonraki arcta asıl patlama olacak' diye güncel takip ettiğim ancak fos üstüne fos çıkan bir seri. 4 büyüklere nasıl girdi onu bile anlamadım
suzuki san
uykumdan fedakarlık ederek, işten dönünce aç kalıp otaku modunda iki ayda izlediğim ,bittiği için neredeyse yas tutup ağlayacağım anime. bittikten sonra bir ay boyunca rüyama girmişti öyle etkilemiştir beni.
bir kere güzel olan yani hem bilim kurgu olması hem hayata yakın olması. bu durumu mükemmele yakın işlenmiş nadir animelerdendir. bazen bilim kurgular gerçek hayata çok uzak işlenir, bu öyle değil. işte bu yüzden inanılmaz derecede " beni izle" hissi yaşatmakta.
animenin fiil bölümleri dahil hepsini izledim. fiil bölümleri neden atlanır hala anlam veremem. fill bölümler bence önemlidir. animede misal 4. takım kaptanının bankasi ile ilgili bilgiler fill bölümde verilmiştir. izlemeyenler bilmez.
animenin genel olarak çizimlerine baktığınızda baştan sona evrim geçirmiştir. ilk bölümler siz izlerken çok fark etmesenizde kötü bir çizime sahiptir. özellikle bunu anlamak için ichigo nun çizimlerine bakmanız yeterlidir. ilk bölümde tipsiz olan ichigo ileri doğru über karizmatik ve yakışıklı bir şekilde çizilmeye başlanmıştır. ichigo en sevdiğim shounen erkeklerinden biridir. özellikle babasını tartakladğı bölümlere bayılıyorum. biraz saf ve salak oluşu da onu çok sevimli gösterir.
animede olan karakterler beklenilen shounen karakterleridir. lakin bir zaraki kenpachi anime dünyasına kolay kolay gelmiyor. animede en sevdiğim karakterdir kendisi. psikopatlığına bayılıyorum. ayıdır, hödüktür hiç bir kızın bu adamın sevgilisi olmasını istemeyecek bir karaktere sahiptir. yine de hastasıyım, bir şans verebilirim* bu adam takımından biri "kurtar bizi kaptan" diye ayağına kapansa o bankasi olmayan kılıcı ile bir de kendisi vurur ama yachiru nun oyuncakları ile yaptığı çay partilerine katılır, yachiru ya bol bol şeker çikolata alır, hatta yachiru tarafından bol bol tartaklanır da sesini çıkarmaz.
animenin tüm karakteri kendi çapında karizmatik ve hayranlık uyandırıcıdır. orihime hariç. şahsen tite kubo bunu çizmese de olurmuş. shounen bir animede görüp görebileceğiniz en ezik, en salak, en sinir edici, en mal kızdır. animede ne işe yaramıştır hala çözebilmiş değilim. süslük bile görmüyorum kendisini.
animenin bir diğer karizmada çığır açan adamı byakuya dır. özellikle kadın izleyiciler tarafından sevilir. kendisinin senbonzakura diyişine hastayım.
birinci takım kaptanı olan yamamoto-genryūsai nin zanpaktou suna hastayım. böyle karizmatik bir kılıç olamaz.ama kaptanın kendisini pek sevmem, ichigo ya çok çektirdi.

anime bitti ama mangadan devam etme lüksümüz var elbet ben biraz okuduktan sonra tite kubo daki konu saçmalatma olayına sinirlenip bıraktım. bir de haftada bir kere 20 sayfa çıkan bir animede 20 sayfa boyunca hiç konuşma olmaz mı ya? 20 sayfa dövüş sahnesi dolu bıktırabiliyor.

animenin opening ending müzikleri inanılmaz güzeldir. en azından %90 ı mp3 çalarımda mevcut.

mangayı en son bıraktığımda kenpachi ler dövüşüyordu. sanırım dövüşü bi 5 cilt okuduktan sonra sinirlendim ve okumayı bıraktım. okumayı asıl bırakma sebebim ise yamamoto gibi bir adamın çok tırt bir şekilde ölmesi idi. soul society deki en güçlü zanpaktou ya, en güçlü ruh enerjisine sahip adam tırt bir şekilde öldürüldü. böyle bir saçmalık olamaz. tite kubo nun aklı nerelerde bilmiyorum ama bir shounen animede yapılmaması gereken şeyi yaptı.
heiwa
mangasının bana göre cidden çok iyi gittiği, mangakasının(tite kubo) da çizimlerini her bölümde daha da güzelleştirdiği seri. (1. bölümle 500. bölümlere bir bakarsanız farkı görmemeniz imkansız)
en sevdiğim karakter konusunda ayrım yapamadığım tek animedir ayrıca, hepsi birbirinden karizmatik yahu :3
sonuç olarak çok severim, kaliteli bulurum.
1