hellsing

rasenya
hem konu açısından oldukça iyi hem karakter derinlikleri hem de izlerken insanı içine çeken bir görsen şölen var. her şeyi bir kenara bırakınca alucard sama için bile izlenir.

ingilterede vampirlere-özellikle de son zamanlarda ortaya çıkan yapay vampirelere- karşı savaşmak için kurulan bir organizasyon olan hellsing institute, bu organizasyon için çalışan vampir alucard ve alucardın bir görev sırasında vampire dönüştürdüğü seras etrafında gelişen olayları konu alır.
suzuki san
sir integra hellsing in buyurgan bir şekilde "aluuuucard!" demesine hasta olduğum kadar, alucard ın aynı itaat tonu ile " yes, master!" demesine hasta olduğum animedir. zannımca lisede iken izlemiştim. gelmiş geçmiş en güzel animelerden biridir. bir kere vampirli olup saçmalatılmayan, kült haline gelmiş animedir. öyle güzeldir ki bir ara ovasıdır vs tekrardan izlemeyi düşünüyorum. yalnız fazlaca alman özentisidir bu biraz bayabilir.
takip etmeyenler bilmez ama ovası biz severlerine biraz işkence etmiştir. 10 adet yaklaşık 45 dk dan oluşan ovası vardır ve her yıl ya da 1,5-2 yılda bir bu ovaları çıkarırlardı. 5. ovadan sonra çile gibi bir hal almıştı. yani yeni izleyenler çok şanslısınız. zira bu kadar uzun bir süre geçince insan ne olmuştu unutuyor.
muhteşem bir konusu, muhteşem bir konu işlenişi vardır. çizimleri siyah fon dolu olmasına rağmen çok güzeldir ve dövüş sahneleri çok hayran bırakır. ağzımız açık alucard ın sıfır seviyesine inmesini dört gözle beklememizin sebebi işte hep bu dövüş sahnelerinin güzelliğidir. anime baştan sona çok güzeldir. gotik ve şaşalı çizimler bayıldığım şeylerdir ve ben gibi seviyorsanız bu görüntülere doyacaksınız.
animede diğer bayıldığım şey ise maskülen bir karkter olan integra dır. bu tip kadınlara bayılıyorum. görüp gördüğüm maskülen kadınların kralıdır neredeyse. elinden gelse bir çırpıda öldürülebileceği bir yaratığa, alucard a sürekli emreder, aşağılar. elinde hep bir püro vardır ve erkek tarzı takım elbiseler giyer, erkek gibi davranır. bir de alucard ile bizim çözemediğimiz duygusal bir ilişki vardır. yanlış bilmiyorsam da hentai mangaları var alucard ve integra nın. bence gereksiz bir şey yapmışlar.
ayrıca şarkıları da çok güzeldir. bir 10 yıldır falan mp3 çalarımda dinler dururum.

mangasına gelirsek mangasındaki çizimlerden çok bi kalite beklemeyin ama konu malum çizimi kim umursar. mangasının türkçesi mevcuttur. hatta istanbulda gon adındaki manga/karikatür serileri satan istiklal daki bir ara sokakta bulunan dükkandan alabilirsiniz. şahsen konuyu bilsem de ciltlerini satın aldım zira manga satan dükkanların gelişmesini daha farklı mangalar getirmesini istiyorum. ben gibi çok manga okuduysanız içine girdikten sonra okumadığınız bir manga bulamamak biraz üzebilir. bir ara bu dükkan shonen jump satıyordu.
chibiotaku
türkçe dublajı kötü olmayan nadir animelerdendir değerini bilmek lazım

bu arada babamın damat olarak kabul ettiği tek anime karakteri de alucard'dır ailecek seviyoruz kendisini
vestamit
başta çizimleri modern çizimlere alışanlara "bu ne ya" dedirtse de ilginç bir şekilde seriyi bırakamazsınız. doğru dürüst suratını bile göremediğiniz karakterin, alucard'ın çekiciliğine kapılırsınız. antikahraman gibidir alucard, enteresan bir adamdır pardon vampirdir; hayranlık uyandırır, kendisine saygı duyarsınız. cidden çok ilginç bir tip yahu.

incognito ile savaşırken integral'in sınırlamaları kaldır emrine kadar hiçbir şey yapmamıştır. işte ilginçliği buradan geliyor bence.


extra olarak integral'in kadın olduğunu anlamak bu kadar zor olmamalı. sesinden anlaşılıyordu, kabul ediyorum ara sıra acaba erkek mi ya demişliğim vardır. lakin @20 numaralı entryde bahsedilen yere gelmeden de açıkça belliydi.
lynettebhelliom
bir türlü sevemediğim yıllardır da bitiremediğim anime. bir bu, bir de blood+ var aynı kaderi paylaşan. teorik olarak en sevdiğim türlere falan sahip ikisi de halbuki, gore, kan, şiddet her zaman severek izlemişimdir ama bunları kaç kere izlemeye çalıştıysam da yok arkadaş gitmiyor, bayıyor. gerçi dance in the vampire bund, trinity blood falan da sevemediydim ben, vampir sevmiyosam demekki...