japonya

lenalee
türkçe ile aynı dil ailesinde bulunan, bir milli dile sahip, sakura adlı kiraz çiçeklerinin ünlü olduğu, animenin anavatanı olarak ünlenmiş, bir doğu asya ülkesi
karalamadefteri
doğan güneşin ülkesi.

japoncada japonya'ya; nihon (日本) ya da nippon denir. ve bu kelimeyi oluşturan kanjiler 日:güneş ve 本:kaynak, köken anlamına gelmektedir.
bu nedenle japonya için doğan güneşin ülkesi denilir.
juracule mihawk
son zamanlarda evlilik ve çocuk yapma oranlarının düşmesiyle genç nüfusun azlığı kriziyle karşı karşıya olan ülke

14 yaş altı çocuk sayısı evlerdeki evcil hayvanların sayısından bile daha az durumdaymış şu an.

şaşırıtıcı olmasa gerek, anime ve bilgisayar oyunlarından tutun da pek çok alanda yaratıcılığın sınırlarını zorlayan japon insanı "evden işe işten eve evli mutlu çocuklu" bir hayat şeklini istemiyor anlaşılan.
boyblue


videoda görüldüğü gibi dünyanın en çok intihar yüzdesine sahip 9. ülkesi. resmen özel bir "intihar ormanından/koruluğu"ndan bahsediliyor yorumlarda.

buna karşın aklımdan "orası gibi müthiş bi yerde neden ölmek istediler ki?" diye bir soru geçti.
aynısı sorulmuş, yorumun cevabı ctrl+c:

"being tourist in japan is so amazing but living and working in japan is totally hell. too much peer pressure, rapid aging society, too much taxation just to live, too much stress on the whole society. no dream. same as sinking titanic. used be great. hope it's still great. but nobody can stop this dying country."

sosyoekonomik, popüler kültürsel yükselişin içinde hissedilebilir sosyokültürel bir çöküş var (ilber ortaylı mode on ^^) anladığım kadarıyla. zaten animelerdeki duygu hezeyanlarına yansıyor çoğu.

ayrıca kendisi hakkında ilginç 10 adet gerçek:bir de yakuza mafyası var tabii. kendileri hakkında bilmemeniz gereken gerçekler:dünyanın en garip ülkelerinde zirveye oynardı muhtemelen, biz varız ama.

not: evet linkler komple ingilizce bilgiler içeriyor. ama n'apalım, internetten tam olarak faydalanmak ve kaynak niteliği ve niceliğinde geniş olmak istiyorsanız, bu dili anlayabilmeniz gerek.
leaderzura
dogal guzellikleri, tarihi ve kulturu icin gitmeyi dusundugum ulke. onceleri yerlesmeyi de dusunuyordum ama artik tadini kacirmadan gidip iki surtsem yeter diyorum (:
undertakersss
Şu aralar kendi alanımda iş ilanlarına baktığım ülkelerden birisi. uzun zamandır ilgili olduğum bir ülke olduğu için tanıdıklık hissiyle pek tuhaf hissedeceğimi düşünmediğim bir yer. Kore'ye de bakıyorum ve açıkçası Japonya'da iş imkanları daha iyi olmasına rağmen çalışma koşulları beni endişelendiriyor :/ Güzel ülke vesselam ama gözü karartıp toz pembe hayallere dalmamak gerekiyor. iyi yanları olduğu gibi kötü yanları da var (diğer ülkelerde de olduğu gibi). bilemiyorum, benim kafamı karıştırmaktan başka işe yaramıyor şu an açıkçası sdfghjkl