manga tr

ryukon
2014 yılından beri yayında olan, birçok fansub tarafından çevirilerek siteye yüklenen, manga, manwha, webtoon vs. gibi içeriklerin okuyuculara sunulduğu, çevrimiçi manga okuma sitesinin ismidir. Ayrıca kendi çeviri ekibi de vardır. günümüzde herhangi bir mangayı okumak isteyen birinin ilk uğradığı sitedir.
axsyv
bazı mangaların lisansını alan gerekli şeyler yayınevi ile aralarında geçen gerginlikle adını öğrendiğim site. online manga okuma sitesidir, baya da yaygındır çünkü çeşitli mangaların okunma sayılarına bakıyorum, az bilinen bir shoujo manganın bile 2000-3000 kez okunduğunu gösteriyor. ya ben shoujo manga okuyucularını azımsıyorum ya da bu site shoujo okuyucuları arasında yaygın bir site.
cloudt
bir çevrimiçi manga okuma sitesidir.

mangatr, geniş çaplı bir manga okuma sitesi üzerinde çalışmalar 5 yılı aşkın bir süre önce başlanmıştır ve kasım ayında 5. yılını da doldurmuş manga okuma mekanıdır. görsellik açısından yani grafik ve çeşitli konularda düzenlemeler hâlâ devam ediyor. lakin, geri kalan bir çok şey tamamlanmıştır.

site, türkçe içerikli bütün mangalara rahatça ulaşabildiğimiz bir platform niteliği taşıyor... yalnız yüklenen mangaların, yöneticilerin değil de, üyelere bırakılmış olmasıdır. çevrimiçi okuma sistemi olmayan bir çok çeviri grubu, bu sistemi kullanarak "bato.to" gibi yerlerde daha fazla çaba harcayacaklarına, türkçe olan sistemde rahatça mangalarını yükleyebileceklerdir.

sistemin özelliklerine değinecek olursak eğer;

okuma seçenekleri : sayfadan sayfaya ve webtoon tarzında seçeneklerle kullanıcının zevkine bırakılmıştır.

türlere göre mangaları dizebiliyorsunuz. etiket sistemiyle, türler, mangalara dağıtılıyor ve sıralanabiliyor. böylece istediğimiz türe ait mangaları daha kolay bulabiliyoruz.

manga tanıtımı özelliğiyle de, insanlar okumak istediği manga(lar) hakkında bir ön bilgilendirme edinebiliyor. açıklama kısmı olmadan yada sınırlı açıklamalarla pata küte mangaya girmekten iyidir.

güzel özelliklerden biri de takip sisteminin olması. üyeler istedikleri mangaları takibe alabiliyorlar. siteye girdiklerinde eğer yeni bölümler eklenmişse, sağ üst kenarda yer alan kullanıcı panelinde ki takip sistemi özelliğiyle de, hoş bir eklenti oluşturulmuş.

çeviri grupları kendi çalışmalarını yayınlayabilir. ve isimlerini, cisimlerini her şeylerini kendi ayarlayabilir. en basit örnek; bato.to 'da nasıl davranıyorsanız... reklam vesayre cabası.

fakat burada soru işareti oluşmasın, aynı mangaya ait birden fazla çeviri grubu da olsa eklenebiliyor ve bölümlerin yanında çeviri gruplarının isimleri yazıyor.

server konusunda herhangi bir sıkıntı yaşanmayacağı görülüyor -ki bir çok siteye kıyasla, herhangi bir reklam ibaresi görünmediğinden, rahatlıkla yüklemeler yapılabilir.

her tıklamada sayfalarca karşımıza çıkan reklam sayfaları, rahatsız edici linkler ve dahası olmadan sade, rahat, ve yormayan sistem çalışmaları hala devam etmektedir. en iyi sonuca yaklaşma çabası devam ederken, umarım her şey yolunda gider ve manga/anime dünyasına ufakta olsa bir katkısı olabilir.

ve çok daha fazlası için siteyi ziyaret edebilirsiniz, eğer nereden türkçe manga okuyabilirim diye düşünüyorsanız.
haruhi
benim de üye olduğum, telefonda okuma için oldukça ideal bir site :)
severek takip ediyorum, hatta bazen güncelleri orada görüp fansuba bakıyorum
meruemsensei
Şu an manga TR sitesinin kapatıldığı yazıyor.. Aşırı üzgünüm. Site sayesinde birçok manga okuyabildim. Kafamı dağıtmak adına en çok girdiğim sitelerden biriydi...