natsume yuujinchou

ryukon
izlerken yer yer güldüren, yer yer düşündüren, bazen de boğazınızın düğümlenemesine sebep olan hatta ağlatan seridir. izlerken yaşayacağınız değişik duyguların yanı sıra, bazı sahnelerin sonunda kendinizi düşüncelere dalıp gitmiş ve animeyi unutmuş bir halde bulup, bölümü en baştan izleyceğiniz zamanlar dahi olacaktır. kısaca harika bir seridir.

Yuki Midorikawa tarafından çizilen serinin mangası ilk kez 2005 yılında yayınlanmış olup günümüzde hala devam etmektedir. Serinin animesi 2007-2017 yılları arasında 6 sezon + specialler ile birlikte 80+ bölüm olarak yayınlanmıştır.

konusu: çocukluktan beri ruhları görme yeteneği olan natsume takashi, insanların onun dikkat çekmeye çalıştığını, bu yüzden de kafasından saçma hikayeler uydurduğunu söyledikleri ve ona inanmadıkları için, bu gerçeği uzun zamandır sır olarak saklamaktadır. gördüğü ruhlarla da arası pek iyi olmayan natsume, Zamanla ruhlarla yaşadığı sorunlar nedeniyle, insanların ondan yavaş yavaş uzaklaşmasına ve sonunda çoğu kişi tarafından dışlanmasına neden olmuştur.

Günün birinde natsume'ye vefat eden büyükannesi reiko'dan garip bir kitap miras kalır. kitap, büyükannesinin ruhlarla yapmış olduğu anlaşmalar sonucu, kaybeden ruhları isimleriyle doludur ve artık natsume'ye aittir. Ancak defterin sahibi olmasıyla beraber, ruhlar tarafından daha fazla rahatsız edilmeye ve eskiden gördüklerinden çok çok daha güçlü ruhlarla karşılaşmaya başlamıştır. Başlangıçta bu durum onu çok korkutsa da Yaşanan bir takım olaylar sonucu, bu ruhların, özgür olmak için onun peşinde olduklarını öğrenir. artık natsume'nin yeni bir amacı vardır. bu ruhların hepsini serbest bırakacaktır. fakat birbiri ardına ortaya çıkan varlıkların hepsi ona karşı dost canlısı değildir. Kimisi defteri ele geçirerek ruhları kontrol etmek istemekte ve birçoğu da intikam peşindedir. Ancak tüm bunlara rağmen natsume, yardım etmeye ve rüm ruhları özgür bırakmaya kararlıdır.


otakuturk.net/foto

tanıtım videosuopening 1

haruhi
İzlerken çizimin güzelliklerine takılacağınız, seslerle -özellikle Natsume'nin- mest olacağınız bir seri. İlk başta 4 sezonu nasıl izleyeceğim derken kendimi 5. sezonu beklerken bulmuştum, shoujo tagında olmasına rağmen herkesi içine alabilecek özelliklere sahip bir seridir, bakmanızı öneririm
suzuki san
bir kere çok çok çok güzel bir anime idi benim için. kaynaklarda shoujo olarak geçmekteki bence hiç alakası yoktu. türkçesi ile natsume nin arkadaşlık kitabı gibi bir anlamı oluyor.
anime akla biraz mushishi yi getirse de kesinlikle birbirlerinden uzak yapılara sahipler. misal bu anime de yaşanmış geçmişe dönük bir dram vardır ama esas çocuğumuz natsume artık çok mutludur. kendisi ile barışık bir karakter izleriz. gin gibi kendisini dağa tepeye vurmuş olan değildir.
konusuna gelirsek psikolojik, felsefik ve sosyolojiktir. hatta sosyolojik kısmı daha ağır basar çünkü natsume adındaki çocuğumuz youkai denilen canlılar görmektedir. hem insanlarla hem youkai lerle olan ilişkisi anlatılır. bu canlılar kendilerini gören insanları fark ettikleri zaman kötü bir karaktere sahiplerse o insanı yemeye çalışırlar. natsume bu yaratıkları görme yetisine sahip olduğu gibi onları cezbeden bir ruh gücüne de sahip olduğu için çoğunlukla av durumundadır. natsume küçükken yetim kalmıştır. çocukluğundan beri insanlar tarafından sevilmemiş ve "yalancı" olarak görülmüştür çünkü diğer insanlar youkai leri göremedikleri için natsume nin yaşadıklarını anlayamamış ve onu dışlamışlardır. natsume nin çocukluğu bir akrabasından diğer akranasının evine gitmekle geçmiştir. bir gün kendisi gibi youkai leri gören büyükannesinin ona bıraktığı "arkadaşlık defterini" bulur. aynı zamanda defteri isten bir youkai ortaya çıkar. nyanko sensei* diğer adı ile madara isimli güçlü bir youkai dir ve gerçek formu yerine bir kedi formu ile gezer. natsume ile bir anlaşma yapar. eğer natsume ölürse defter ona kalacaktır ancak ölmemesi için natsume yi de koruyacaktır. olaylar bu şekilde başlar.
animenin en komik ve ilgi çekici karakteri bence nyanko sensei dir. gözümde tam bir madao dur. sürekli tembellik yapar, yer içer, sarhoş olup natsume ye sarar, hiç bir işe yaramaz kısacası. bence hali aslında içler acısıdır. lakin natsume ile olan ilişkisi inanılmaz güzeldir.
natsume adlı karakterimizin çok fazla arkadaşı yoktur ama tamamen arkadaşsız da değildir. örneğin youkai leri göremese de hissedebilen tanuma adında bir arkadaşı vardır. animede ikisi arasında ilişki kimi zaman shounen ai ye bağlanıp beni sinirlendirmiş olsa da gerekli sınırı da aşmamışlardır.
inanılmaz huzur veren, kafa dinlemelik bir anime. görüntüleri güzeldir. animenin şarkıları da çok güzeldir. özellikle long shot party nin ano hi time machine şarkısına beni hasta etmişlerdir. şarkıyı deli divane dinlemekteyim hala daha.
mangası hala devam etmekte meraklısına. bende 4 sezon animeden sonra manga bir heyecan yaratmadı. 5.sezonu beklemedeyim. izleyin, izlettirin.
axsyv
"dramatik" "ağlatır" gibi yorumlar duyup ön yargıyla başlamıştım ama beklediğim kadar acıklı değildi. slice of life animelerden beklediğim "ev" hissini vermiyor, natsume'nin yalnızlığı bu hisse engel oluyor, aslında bu açıdan düşününce cidden üzücü. aslında yalnızlık olgusunu sürekli işliyorlar ama animenin renkleri, olayların akışı vb. bu yalnızlık temasının karanlığını, ağırlığını kaldırıyor. boğmuyor yani. güzel vakit geçirten bir anime. başlayınca bırakmak zor oluyor benim için.