sherlock holmes

akirayamamoto
favori kitap serimdir (yüzüklerin efendisi de var gerçi). meşhur dedektif sherlock'un çözümlediği olayları arkadaşı dr. watson'ın kaleminden okuyorsunuz. anlatımı sade ve anlaşılır olduğu için çok seviliyor. aynı zamanda kitabın yaşattığı heyecan seline kapılırsanız kitap bir çırpıda bitiyor
kuniedaoi
deyince filmi gelir çoğu insanın aklına ama çoğu yeri romanla uyuşmaz ancak dizisini beğendim ben. bi de harry potter geldi aklıma ne günlerdi dedim küçüktük^^ ordan da little witch academia geldi :) küçük çaplı bi beyin fırtınası yaşadım
kurowasa
ah bu başlığı ben açaydım.

koyu bir sherlcok holmes tutkunuyum. param olsa bütün seriyi eve döşeyeceğim.
benedict cumberbatch'ın oynadığı sherlock holmes filmleri mükemmel.
özellikle kıvırcık saçlarına, yeşil gözlerine bayılıyorum. hem fiziki olarak hem de aktörlük konusunda muhteşem bir adam.

bir dedektif-polisiye tutkunu olarak en sevdiğim seridir. baş tacım!
greenmustang
sadece iyi olduğuna kanaat getirdiğim kitapların orjinalini satın alan biri olarak holmes serisinden 3 kitap aldım, çok iyi ve sürükleyici bir seri. kesinlikle alın okuyun
rasenya
önce ingiliz yapımı sherlock holmes dizisini cnbc-e de izlemiştim, beğenince kitaplarını alıp okudum, sonra da filmlerini izledim. muhteşem bir seridir sherlock holmes bence herkesin okuması ve izlemesi gereken bir yapım. kitabın yazarı sir arthur conan doyle dur.
kısaca konusu:
ünlü ingiliz dedektif sherlock holmes, afganistanda savaşmış dr john watsonla tanışır. dr watsonun kaleminden de holmes ün çözdüğü davalar anlatılır. holmes bu davaları muhteşem zekasıyla çözerken watson da ona yardımcı olur(daha çok getir götür işleri^^), holmesün en büyük düşmanı moriarty dir ve zekası holmes le eşdeğerdir(denebilir).
ayrıca irene adler konusu da var kitapta irene ve sherlock arasında romantik bir etkileşim olmasa da dizi ve filmlerde bu olay farklı bir boyuta taşınır. sherlock holmes karşısında galibiyete erişen tek kadın irene adlerdir.
elif the mage
ağır hayranı olduğum hayali şahıs. dizisi ve filmlerini izlemiş ayrıca hepsini olmasada kitaplarını da okumuş biri olarak filminde çok daha iyi yansıtıldığını söyleyebilirim. ne kadar bazı sherlock hayranlarını kızdırsada elementary'de sherlock holmes figürünün yan versiyonudur. severek izlerim.
missgibilawliettsj
kitaplarını henüz okuyamadığım için utanç duyduğum hayali şahıs

aslında edebiyat çevrelerinde zaten popüler idi ancak polisiye türüne pek itibar etmeyen ben, birkaç ahmet ümit okumuş olmama rağmen türün ağa babası olan bu sir arthur canon doyle karakterini uzun süre göz artı etmiştim. benedict cumberbatch'li versiyonun tumblr'da ne kadar meşhur olduğunu, zerochan'da ve bilumum anime ortamlarında nasıl bir hayran kitlesine sahip olduğunu görünce oturdum izledim. hayatımın hatasını da böylelikle gerçekleştirmiş oldum. ilk iki sezonu birkaç günde tüketip 3. sezon için 1,5 yıl bekleyince, ondan sonra özel bölüm için bir yıl, üstüne yeni sezon için tekrar bir yıl bekleyince bende devreler yandı. artık varsa yoksa fanfictionlar, fanart'lar, yutupta unutulmaz sahneler, hayran yapımı klipler :(

fakat benedict'le yetinmedik elbet, zaten bekleme süresi o kadar uzundu ki arayı başka şeylerle doldurmak elzemdi, o zaman ben de araştırdım. tabii ki karşıma ilk çıkan rdj ve jude law'lı film versiyonuydu ki izler izlemez bum! hayatımın ikinci hatası! rdj'yi hep uzaktan takip etmiş, jude law'ı ise 90'larda kalıp tarihin tozlu sayfalarını gömüldü zannetmiştim. ikisi de filmde yardırmış. ve açıkçası diziyi daha çok sevmeme rağmen film benim zevkime daha uygun: daha karanlık, tarihi bir atmosferi var ve guy ritchie'nin anlatımını seviyorum. onu izleyince yolum başka versiyonlara da düştü: iki tane rus yapımı sherlock izledim, biri yakın zamanda, biri yetmişlerden bir yapım; bir tane kitaplara bire bir uygun çekilmiş dizi versiyonu izledim, üç tane daha film izledim, bütün sherlock'çuların taklitçi diyerek nefret kustuğu elementary'yi bile izledim hatta epey beğendim.

kitaplarını da aldım ama raflarımda beklemedeler, türü sevmediğim için bir türlü elim gitmiyor. yine de bu yaz için kendime söz verdim, elimdekileri bitirip bende olmayanları da derhal satın alacağım. gerçek bir sherlock sevgisi bunu gerektirir.

peki sonuç nedir? evet, hala en iyisi benedict&martin versiyonu. elementary daha amerikan izleyicisine hitap edecek türde bir dizi. rdjude'lu versiyonu sevmeyenler benimle ilişkiyi kessin. biri rus, diğeri ingiliz yapımı olan iki klasik dizi daha emekli anne&babaların harcı olmakla birlikte boş vakitlerde zevkle izlenebilirler. daha yakın tarihli rus dizisi, rdjude'lu film versiyonundan etkilenmiş, o yüzden daha izlenesi. diğer filmler de fena değil (wihtout a clue, the private life of sherlock holmes ve murder by decree) hatta bence benim diyen sherlock holmes hayranlarının mutlaka izlemeleri gereken filmler.

bence sherlock fandom'ının tek eksiği şöyle kallavi bir anime. artık benedict'li versiyonun mu bir uyarlaması olur yoksa daha rdjude'lu verisyona mı yaklaşır yoksa uçmalı kaçmalı bir şey mi olur (zira sherlock hound ve meintei holmes gibi versiyonları var, izlemesem de varlıklarından haberdarım) ama şöyle sağlam bir anime olursa kitleleri peşinden sürükleyeceğinden eminim ki zaten izleyici kitlesi hazır. dahası da arkadan gelir.

sherlock bir derya. bulaşmadıysanız aynen böyle devam edin. bulaşmak tehlikeli.
ashthemagnificent
favorimin sherlock dizisindeki hali olduğu ingiliz dedektif. benedict gereken havayı daha iyi yansıtıyor bence. robert da muhteşem ama onunki-tahmin edebileceğiniz üzere- daha amerikan.
yine de dizi ve filmin büyük bir hayranı olarak -taşlamayın ama- kitaplarından çok hoşnut değilim. hatta agatha christie ve poirot serisini tercih edebilirim. yine de sir doyle iyi bir yazar ve kitaplar pek çok polisiyeden iyi.

house'un kendisinden esinlenildiğini bilmeyen kalmamıştır sanıyorum.

izleyin, izlettirin ve deyin ki "isteyen okuyadabilir"
puri gorota
en iyi uyarlaması steven moffat tarafından yapılmış olan, dizi demeye bin şahit 3-4 senede bir film tadında bölüm yayınlanan seridir.

benedict muhteşem bir sherlock'tur.

moriarty ise harika bir manyaktır.

son olarak, 221b baker street (: