shingeki no kyojin

ryukon
yayınlandığı ilk günlerden itibaren büyük, küçük, eski, yeni vs. demeksizin tüm anime severler tarafından yüksek beğeni alan ve severek izlenen bir seridir. her ne kadar şahsi olarak benim favorilerim arasında olmasa da mutlaka izlemenizi önerdiğim güzel serilerden biridir.

seri hakkında yapılan yorumlar çok yüksek oranda olumludur. olumsuz yorum yapanların, olumsuz yorum yapma sebepleri muhtemelen, bu serinin dünyanın en iyi animesi olduğu, bir anime efsanesi olduğu vs. gibi sözlerle seriyi çok fazla abartan fanlar olduğu için, seriyi sevdikleri halde soğuyan kişilerdir. yani başka türlü kötü bir yorum çıkmaz.

Hajime Isayama tarafından çizilen serinin mangası ilk kez 2009 yılında yayınlanmış olup aylık olarak yayınlanmakta ve yayın hayatına hala devam etmektedir. Serinin animesi 2013 - 2019 yılları arasında, 4 sezon ve ovalarla birlikte toplam 65 bölüm olarak yayınlanmıştır.

konusu: insanoğlu, asırlar önce devler tarafından yok edilmenin eşiğine gelmişlerdir. devlerden kaçarak hayatta kalabilen çok az sayıda insan, devlerin asla erişemeyeceği kadar yükseklikte devasa duvarlar inşa etmişler ve devlerle aralarına bir sınır koymuşlardır. şimdilerde insanlar etrafı devasa duvarlarla çevrili olan küçük bir bölgede yaşamakta, duvarın dışarısındaki her yer ise devlerin egemenliği altındadır. İnsanlar sınırlı kaynak ve dar bir alanda yaşamak zorunda kalsalarda yine de mutlulardır ve hayatlarına bir şekilde devam etmektedir. Şehirleri koruyan duvarlardan asırlardır tek bir dev bile geçememiş ve asla da geçemeyeceği düşünülmektedir. Derken bir gün, duvarın dışında, insanoğlunun o güne kadar görmediği büyüklükte bir dev ortaya çıkar. Herkes gördüğü bu manzara karşısında şok geçirerek, büyük bir şaşkınlık içerisindeyken duvar yıkılır ve devler birbirlerinin ardı sıra şehire girerler. Şehre giren devler, her yere saldırır ve birçok ölüme sebebiyet verirler. İnsanoğlu ile devler arasındaki hayatta kalma mücadelesi yeniden başlamıştır. İnsanlık devlere bir dur diyebilecek midir?


otakuturk.net/foto

tanıtım videosuopening 1

angela sama
biten savaşların sonunda kendini sessizliğin ve duvarların güvencesine kaptıran insanoğlu, yaptıkları duvarların yıkılması ve dev saldırıları karşısında, ne kadar aciz olduklarını bir kez daha anlayacaklardır... dramatik yönleri ağır basan bu anime, aynı zamanda çizimleri, gerilimi ve hareketliliğiyle güzel animedir. tavsiye ederim...
oscarfdj
mangasını okuyup anime sayfalarında herhangi bir gönderinin altına gıcıklık olsun diye spoiler yazmanızı sağlayan anime/manga.

mangaya bakmamak için direniyorum artık ciğer kalmadı sola sola..
suzuki san
konu ilk okuduğunuzda çok dandik gelebilir. ilk bölümü kesinlikle izlenmeli bu fikrinizin boş olduğunu görmeniz için. boş bir tane fon bulamazsınız. arka fonları 2 ot çiçek çizip bırakmamıştır bu adamlar. oraya ağaç koymuştur, ağacın çiçeği açmıştır, üstünde kuş yuvası vardır falan filan. çizim detayı dolu ki animasyon ekibini tembellik yapmadığı için tebrik ediyorum. çok nadiren böyle dolu arka fonlar görüyoruz. renk kullanımları da oldukça iyidir göz yormaz, aksine izleme hissi uyandırır.

ilk 12 bölüm boyunca dinlediğimiz (bkz:guren no yumiya) (bkz:bleach)te ichigo nun ruh enerjisi patlaması yaşarken bize dinlettikleri (bkz:number one) kadar gaz verici bir şarkdır. hatta daha güzeldir zira animenin konusuna uygun bir şekilde yazılmıştır. şarkının sözlerini okuypta beğenmedim diyen insan görmedim henüz.

"seni küçük düşüren bu domuzları yoksay
iradeli olmak için cesetlerin üzerine bas ve yürümeye devam et
haşaret olarak kayıtsızlığımız bu sahte gerçekliği kuvvetlendiriyor
açlıktan ölecek kurtlar kadar özgürüz"

şarkının şu kısımları oldukça etkileyicidir. bir yerlere yedekleyip çoluğa çocuğa bırakılacak şarkıdır.
başa sarmaktan yorulanlara özel video bile hazırlamışlar severek dinliyorum.

uzun süredir izlemek istediğim shounen kızı mikasa ya sahiptir. çoğu olaya tepkisiz sadece sevdiği insana tepki gösteren shounen kızı. biraz (bkz:yuno gasai) i anımsatmıyor değil. ama verdiği tepkiler ile yanından geçmez.
ayrıca eren türk ismidir ve eren türktür. yani ırklar karışmış bunu nedense japonca falan sanan olmuş. genel olarak bakın tüm isim ve soyadlar tüm ırkların kullandığı dillerden karışık bir şekildedir.
animenin en tırt adamı gözümde armin dir lakin sonradan topladı.
anime çok etkileyicidir ama içi mantık hataları ile doludur. gerçi bu mantık hataları bile animeyi aşağıya çekmiyor. izleyin derim.
meruemsensei
"Titana Saldırı" olarak çevirilen ama özünde "saldırgan titan" olan yapımdır.

Şöyle bakınca isim çok yanlış değil sonuçta devlere falan saldırılıyor vs ama anime içeriğine göre yanlış oluyor.😅

Neyse Gerek konusu, gerek çizimleri, gerek karakterleri olsun on numara bir anime bence. Bunun gibi özgün bir tane daha gelir mi? Bence gelmez.

Sevenleri kadar sevmeyenleri de mevcut tabii...