soul eater

ryukon
Güzel bir seri olan soul eater, gerek kendine has çizimleri gerekse güzel konusu ile bir dönem izleyiciler tarafından büyük bir heves ve heyecanla izlenmiş bir seridir. her ne kadar mangası final yapmış ve animesi de tam bitmiş olsa bile, başta ben olmak üzere birçok kişi tarafından yıllardır ikinci sezonu beklenen bir animedir. izlemenizi öneriririm. Anime hakkında genel bilgilere gelecek olursak;

atsushi okuba tarafından çizilen, mangası 2004-2013 yılları arasında 25 cilt olarak, Animesi ise 2008-2009 yılları arasında 51 bölüm olarak yayınlanmış olan shounen anime serisidir. Ayrıca serinin 2014 yılında soul eater not adında 12 bölümlük bir yan serisi de yayınlanmıştır.

konusu: uzun zaman önce kishin ile shinigami arasında büyük bir savaş olmuştur. Bu savaş sonunda shinigami, kishin'i yenerek onu mühürlemiş ve kimsenin ulaşamayacağı bir yere hapsetmiştir. Shinigami tüm Bu olayların ardından bir akademi kurmuştur. bu akademinin amacı kishin olabilecek kötü ruhları yakalamak ve bir daha böyle büyük bir felaket yaşanmasını engellemektir.

Akademide öğrenciler bir silah teknisyeni ve bir de silaha dönüşebilen insanlardan oluşan, 2 kişilik ekipler halinde hareket etmektedir. Bu ekiplerin amacı 99 şeytan ve 1 cadı ruhu yakalayarak, insan silahların, shinigami tarafından kullanılabilecek ölüm tırpanına dönüşmesi ve teknisyenlerinde güçlü birer savaşçı olması sağlanarak kötü güçlere karşı güç kazanmasıdır.

Seri, bu koşullar altında, ana karakterler soul eater (soul evans), maka albarn, black star, death the kid, Tsubaki Nakatsukasa, Liz Thompson ve patty thompson'ın akademi içerisinde ve dışarısında, şeytanlara karşı mücadelelerini ve kishin'e karşı olan savaşlarını anlatmaktadır.


otakuturk.net/foto

opening 1izlemek isteyenler için seri ile ilgili türkçe altyazılı bazı video kesitleri;


https://www.facebook.com/watch/?v=1024032604418754

https://www.facebook.com/watch/?v=952385711583444

https://www.facebook.com/watch/?v=948398315315517

goldace
iyi güzel bir animeydi fakat bunun mangasını okuyan var mı? sonu cidden böyle mi bitti? cesaret yumruğu filan... hayatımdan çalınan o 51bölümlük zamana lanet ettim
japanime
cidden muhteşem bir animeye böyle bir son yapılırmı demiştim ya sanırım mangaka "bunlar hayatta kishin asura'yı yenemez böyle bişi yapayım" dedi
rutsama
çizimleri ve karakterleri bakımından oldukça eğlenceli ve ilginç bir seriydi. shounenlerdeki tek esas oğlanlı adam dövmece yoktu seride(3 karaktere paylaştırılmış). hikaye zaman zaman kopuk kopuk ilerlese de öyle ya da böyle, bir şekilde sona bağlandı 51 bölümde. en son sahnedeki "cesaret punch" aslında temiz bir mesaj taşısa da o duyguyu veremediler. herneyse eğlenceli bir anime izlemek isteyenlere ve özellikle boş zamanı bol olanlara öneririm(daha iyi seriler de var yani, çok fazla takılmayın böyle şeylere).
suzuki san
pek severek izlemediğim shounen anime. konusu genel olarak anlatılmış aslında. ilk 20 bölümü yavaş ve biraz sıkıcı bir tempoda geçer. daha sonradan bi heyecan başlar ama inişli çıkışlıdır. dövüş sahneleri öyle aman aman değildir. son 5 bölümde heyecan artar ve ilginçleşir. sanırım bir haftada bitirdim. 51 bölümü 1 haftada bitirecek insan değilim ama çok sıkıldım. gördüğüm kadarı ile liseli grubu çok beğenmiş ki onların yaşında olsam bende beğenirdim. savaşlarla gelişim gösteren liseliler anlatılmakta. lakin beğenen yetişkinler de var.
anime biraz konu işlenişi oturmamış hissi yaşatmakta. başka biri şu fikri düşünse sanki çok süper bir anime çıkarmış hissi yaşadım izlerken zira epey sağlam bir konusu var. animenin çok çok saçma kısımları vardı ki mantıksızlıkları bir dereceye kadar görmezden gelebilirken bunda biraz katlanılmaz buldum.

misal animenin üç karakteri olan maka, black star ve death the kid derslere girer, ders eğitimlerinde başarısız olur ama bunlar bir mifuneyi bir kishin i yener. yani mangaka bizi adeta salak yerine koyuyor. bu kadar büyük bir güç farkı isteyen durumla başa çıkabilmeleri saçmalık dışında bir şey değil gözümde. misal aynı şekilde shinigami death scythes ile kishin i öldüremedi de maka bi yumrukla falan öldürdü. çok tırt ve saçma geldi benim gözüme.


bir de anime soul un death scythes olma yolunda ilerlemesi ile başladı çok kel alaka bitti.
animenin en ekmeği yenecek adamı, asimetri takıntısı olan death the kid fazla sönük bırakılmıştı. animeden herkesi çıkar sadece şu adamla konu yürütürsün ama mangaka bu yarattığı karakteri de nasıl kullanacağını bilememiş. shinigami-sama nın oğlu ama çok tırt kalan yetenekleri vardı şu karakterin. anca son bölümde bi "ah bu iyiydi" diyebildim.
çizimlerini aman aman çok beğenmedim. özellikle renk kullanımları hoşuma gitmedi.

kısaca konusu çok güzel ama iyi işlenememiş bir anime.
boyblue
hoş anime, ortalarındayım şimdi. gerçekten konusunun da güzel potansiyeli var abisi bleach kadar olmasa da. (bana sorarsanız moral kısmı ve konu olarak benzerlikleri nedeniyle bu anime bleach'in küçük kardeşi ya da kuzeni olarak anılmayı hak ediyor.) ve söylenenlere göre bu potansiyeli dahi tam kullanamamış.

favori ana karakter death the kid benim için. animenin karakter kadrosu topyekün güzel fakat bu çocuk felaket bişi.

soundtrack'i çok cool.
çizimler bayağı basit seviye. western cartoon tadında biraz da.
bitirince tüm düşüncelerimi derli toplu yazmayı uygun görüyorum.
alluxa
sonu biraz garip bitse de -bence kötüydü- izlenmesi gereken güzel bir seri.
excalibur favorim >.<
özellikle o şarkısına bitiyorum, dilime dolanıyor
kilecmista
animenin büyük bir kısmı death the kid'in simetri hastalağından oluşur :d
alışılmışın dışında olan tarzıyla sıkmadan izletir. karakterlerini sevdiğim animelerden biridir.