yahari ore no seishun love come wa machigatteiru

ryukon
wataru watari tarafından çizilen mangası 2011, animesinin ilk sezonu ise 2013 yılında yayınlanmış olan seri, kısaca OreGairu ismiyle de bilinmektedir.

hikaye, ana karakterimiz hikigaya hachiman etrafında şekillenmektedir. hikigaya, geçmişte yaşadığı bir takım olaylar nedeniyle insan ilişkileri konusunda farklı bir bakış açısına sahiptir. bu yüzden de diğer insanlarla arasına görünmez bir duvar örmüştür. hikigaya, onun insanlara karşı olan tavrını farkeden ve onun sosyalleşmesini isteyen rehber öğretmeni Shizuka hirotsuka'nın şiddetli ısrarı sonucu, kendini gönüllü hizmet kulübünde bulmasıyla macera başlar.

seri, komedi, okul ve gündelik yaşam gibi konular üzerine kuruludur. bunun yanında yer yer romantizm ve dram içeren bölümlerde mevcuttur. seride, gerçek hayattaki bir okulda ne tarz insanlar görüyorsanız hepsini temsil eden bir karakter mutlaka vardır.

izlerken bazen hikigaya'ya hak verecek bazen de "bunu neden yaptı?" diyeceksiniz.yer yer üzüntüden gözyaşlarınızı tutamayacak, yer yer de gülmekten gözlerinizden yaş getirecek olan bir seri...

izleyin, izlettirin...


otakuturk.net/foto

opening 1


boyblue
bir light novel'dan kökenlenen bu seri, izlediğim animeler arasında çok özel bir yere sahip. bu animedeki derin diyaloglar gerçekten izlediğim onca fantezi ve aksiyon yüklü serinin yanında aradığım taze kan oldu bana. slice of life türüne bağladı beni bu seri kısacası çünkü tam da bir avuç sıradışı lise öğrencisinin hayatından kesit niteliğinde olaylar izliyoruz. "sıradışı" olarak niteliyorum karakterleri çünkü ben ve yaşıtım çoğu liseli o yaşlarda bu kadar derin sularda değildik. voleybol topunu çatıya falan dikiyorduk

ana karakteri -ve en asil duyguların insanı olarak gördüğüm- hikigaya hachiman'ın monologları ile başlayan hikayede hikigaya'nın danışman öğretmeni Shizuka Hiratsuka, hikigaya'nın yazdığı bir kompozisyonun içerisindeki sert-çocuksu ifadeleri görerek onu bir başka öğrencinin yanına götürüyor. Yukino Yukinoshita, okuldaki hizmet kulübünün tek üyesi ve okuldaki öğrencilerin yardım taleplerini değerlendiren biri konumunda. Hikâye, Yukinoshita'nın kulübünün danışman öğretmeninin -istemeden de olsa- Hikigaya'nın rehabilitasyonuna el atmayı kabul ediyor. Bu gelişmenin ardından Hikihaya'nın sınıf arkadaşı de hizmet kulübüne uğrayan ilk kişi oluyor ve olaylar gelişir. Light novel'ına başladım başlamasına ama devamı gelmedi, araya farklı kitaplar girdi. Kesinlikle sonunu öğrenmek istiyorum. Üçüncü sezonunun geleceği müjdelendi fakat dayanamayıp romanı önceden bitiresim var :')

otakuturk.net/foto
Bu noktadan sonrasını bir spoiler altına süpürmek istiyorum fakat söylemem lazım ki benim gibi zamanında vurdulu kırdılı, uçmalı kaçmalı animelere çok sardıysanız ve sizi animeye bağlayacak farklı bir tat arayışındaysanız, bu seriye mutlaka bir göz atın. hatta sol frame üzerinden #slice of life etiketine bir göz atın, belki sizin de çok hoşunuza gider bu kategori.

Oregairu'da insanları binbir türlü durumda görüyoruz. birbirlerini inciten, birbirlerinden kaçınan, kendi dertlerini dışarıya yansıtmamaya çalışan, birilerinin peşinde koşan birçok karakter var. tam antisosyal bir liseli olan hikigaya'nın hizmet kulübü'ne katıldıktan sonra kendilerinden yardım isteyen kişilere yardım ediş şekli insanları yıpratıyor zira hikigaya, kendisini kendisine karşı dürüst olmak zorunda hisseden ve yalnız biri olarak görüyor. bu sebeple birini kötü bir durumdan kurtarmak adına kendisini hiçe sayabiliyor. birkaç bölüm sonra ortaya çıkan trafik kazası aslında tam da bu durumun bir metaforu durumunda. Yukinoshita ise görünüşte kusursuz birisi, fakat bu aslında kendisi için bir lanet gibi. başkalarına olan bağlılığının son bulmasını oldukça önemseyen biri olması, Hachiman'ın bir bakıma dahiyane olan ama aslında kendi açısından sosyal intihara varan hamlelerini bu konuyu çözmekten uzak bırakıyor. Bu iki oldukça sorunlu kişiyi bir arada tutan ve hatta en başında bir araya getirmiş olan- kişi de Yuigahama. Bu üçlü aslında bayağı bayağı "kader" ile bir araya gelmiş olduklarına inanabileceğiniz kişiler.

izleyin, izlettirin. tekrardan izlediğim animeler nadirdir, bu seri de bunlardan biri.


ah, bu arada iroha isshiki best girl
rasenya
bazı diyalogları, hikky nin bazı çıkarımlarını gereksiz bulsam da hemen hemen her bölümünde birkaç kez kahkaha attığım, izleyip üzerine düşünmeyi sevdiğim bir animeydi.
hikky nin kendisiyle olan konuşmaları, hayata bakış açısı, neredeyse her zamanki realist tavrı çok hoşuma gitmişti. diğer karakterlerde de sevdiğim şeyler vardı ama esas oğlanımız daha bir parlıyordu benim gözümde.
en sevdiğim kısımlardan biri de tenisçi çocuk yani totsuka ile hikky arasındaki "çekim"di.gözlüklü arkadaşımız gibi ben de birkaç kez onları bir yaoide hayal ettim. totsuka çok tatlı bir uke olurdu da acaba hikky nasıl bir seme olurdu.

ovada hikky nin, kocanız eve geç gelmeye başlıyor tarzındaki soruya verdiği "yüklü bir miktarda nafaka isteyip boşanırdım" cevabına bayılmıştım:)

lenalee
güzel bir seri. animenin baş karakteri olan higikaya hachiman'ın bu animeyi farklı bir yere taşıdığını ve güzelleştirdiğini düşünüyorum.(: anime her ne kadar okul odaklı olup basit bir seriymiş gibi görünse de baş karakterin kişiliği, düşünce şekli gibi etkenlerin bu animeyi bambaşka bir yere taşıdığı fikrindeyim.
kyouran no kikoushi
gerçekten de hikitani-kun animenin en büyük artısı. izleyen çoğu kişi kendinden bi şeyler bulabilir, bulmasa bile hikigaya hachiman gerçekten başarılı bir karakter. sırf onun için bile izlenir, ki senaryo da fena değil.

yui karakterini yukiden daha çok sevdim. başta tersi gibi görünsede yui daha güçlü bi karakter bence. en azından eksiklerinin farkında.o yüzden hikki birini seçecekse bu yui olmalı, gerçi onun gözü sadece totsukayı görüyor ama
umarım yakın zamanda 3. sezon gelir ve hikaye aşk üçgeni daha fazla uzatılmadan, derli toplu bitirilir.