confessions

trao

➤ - ikinci nesil otta

  1. toplam giri 208
  2. takipçi 0
  3. puan 1808

pathologic

kittencat
İlginç bir oyundur. Aslında şu pandemi sürecinde de tadından yenmeyecek bir oyundur. Konusu Rusya'da bir ücra köyde başlayan bir salgın hastalığı anlatır. Tıpkı günümüzdeki gibi salgın hastalığın haberini alan herkes bir anda fiyatları arttırır. İnsanlar evlerine kapanır ama açlar, çalışamayıp da parasız kalanlar sokaklara dökülür. İnsanlar hastalığa karşı folklorik hikayeler oluşturur ve ondan dualarla, ayinlerle korunmaya çalışırlar.

Oyunu 3 tane doktor gözünden oynuyorsunuz, ilki dışarıdan gelen bir doktor. İkincisi köyün içindeki bir doktor. Üçüncüsü ise -oyunu bitirince gelen- doğaüstü yeteneklere sahip bir "doktor" olarak oynuyorsunuz. Her birine göre hikaye değişiyor, insanların yaklaşımları da değişiyor. Mesela dışarıdan gelen kişiye bir çok şeyi açıklarken, hali hazırda köyde yaşayan doktora "ya sen zaten biliyorsun bunları" tavrıyla bir şey anlatmıyorlar. 12 gün o kıyamet şartları içinde hayatta kalıp salgın hastalık ile savaşmanız gerekiyor. Ayrıca açlık, yorgunluk, bağışıklık gibi parametreleri de gözetmeniz gerekiyor. Tıpkı gerçek hayattaki gibi gidiyor bu parametreler, mesela limon yiyince bağışıklık kazanıyorsunuz. İlaçlar bağışıklığınızı arttırırken canınızı azaltıyor. 24 saatte 6 saat uyku gerekiyor. Fakat bu uyku süreçlerinde, oyun içindeki olaylar sizi beklemiyor. Hala akmaya devam ediyor. Mesela bir yan questte akşam 22.00'da tren garında ol mu diyor? Eğer o saatte orada olmazsanız oradaki bütün olaylar çoktan yaşanmış ve bitmiş oluyor. Küçük detaylar ile bezenmiş kısacası, hikayesi de güzel örülmüş. Ama bolca okumak gerekiyor, hafif kırık bir ingilizcesi var rusçadan çeviri olduğu için.

Gidişhatı yavaştır. O yüzden herkesin oynayabileceği bir oyun değildir ama internette hikayeyi açıkça anlatarak oyunu güzelce anlatan videolar mevcuttur. Herkesin deneyimlemesi gerektiğini düşünüyorum bu korku oyununu.

Ayrıca daha çok şey anlatmak isterim ama bundan sonra ne söylersem spoiler olacağından da çok insanlara anlatmak istemiyorum. Sadece bir bakın derim.

Şayet olur da ilkini çok ilkel bulursanız, 2019'un ortalarına doğru birinci oyunun hikayesini alarak yeniden düzenlemiş versiyonu olan Pathologic 2 de var. O daha renkli, daha detaylı ve daha canlı.

manga çevirisi yapan fansub ve çeviri grupları

ryukon
Ülkemizde faaliyet gösteren ve birçok manga, manwha, webtoon vs'nin çevirisini yaparak, bu serileri türkçe'ye kazandıran bazı fansub ve çeviri grupları;

A
Araz Novel ==> https://www.araznovel.com/
Adonis Fansub ==> https://manga.adonisfansub.com/
Anikeyf Fansub ==> http://forum.animekeyfi.tv/
Anisekai fansub ==> https://anisekai.com/
Akatsuki fansub ==> https://akatsukisubs.com/
alois dream fansub

B
Batoto ==> https://bato.to/
Baka Yume Çeviri ==> https://bakayumeceviri.wordpress.com/
bağımsız çevirmenler topluluğu ==> https://bctoplulugu.blogspot.com/

C
Cinnet Fansub ==> https://cinnetfansub.wordpress.com/

D
Dark Angels Fansub ==> http://angelofresistance-tr.com/
diamond fansub ==> henüz siteleri yok

E
Epik Manga ==> https://epikmanga.com/

F
Fratello Fansub ==> https://fratellofansubs.blogspot.com/

G

H
Heterophia fansub ==> http://www.heterophobiafansub.com/
himitsu fansub ==> https://himitsusub.wordpress.com/

I
ikigai manga - https://ikigaiimanga.blogspot.com/

J

K
kotonaru

L
Lovable Fansub ==> https://www.lovablesubs.com/

M
manga tr
Manga Denizi ==> https://mangadenizi.com/
Manga Yatta ==> http://mangayatta.blogspot.com/
Manhua TR ==> https://manhuatr.blogspot.com/
Mavi Manga ==> https://mavimanga.com/
Manga Hanta ==> http://www.mangahanta.com/
Manga Vadisi ==> http://www.mangavadisi.org/
Mabushi Majo ==> http://mabushimajo.com/
Meiji Fansub ==> http://meijisub.com/wp/
Manga row ==> https://www.mangarow.com/
Manga gecesi ==> https://mangagecesi.com/
Manga Ship ==> https://www.mangaship.com/
Manga Naoko ==> https://manganaoko.wordpress.com/
Mangadex ==> https://mangadex.org/
Manga wow ==> https://mangawow.com/
Manga cenneti ==> https://www.mangacenneti.com/
Mangacım ==> http://mangacim.com
Mangasue ==> https://www.manga.animesue.com/
mangastein ==> https://mangastein.com/
minda fansub ==> https://www.mindafansub.com/

N
Nox Subs ==> https://noxsubs.com/

O

Q
Queen fansub ==> https://queenfansub.com/

P
Puzzmos ==> https://puzzmos.com/

R
Rain Drop Fansub ==> http://okuma.raindropfansub.com/

S
soutensubs ==> http://soutensubs.com/
Seri Manga ==> https://serimanga.com/?a=a
stolen fansub
T
Tortuga Çeviri ==> http://tortuga-ceviri.com/
TR Webtoon ==> https://trwebtoon.com/
turşu fansub ==> http://tursufansub.blogspot.com/
türkçe manga ==> https://www.turkcemanga.com/

U

V

w
Webtoon tr ==> http://webtoontr.blogspot.com/
Webtoonizm ==> https://www.webtoonizm.com/
webtoon garden ==> http://webtoongarden.com/
X

Y
Yorozuya otaku türk ==> https://yorozuya-otakuturk.blogspot.com/
Yaoist fansub ==> https://yaoistblog.wordpress.com/

Z

_______________________________________________________

hepsine ayrı ayrı teşekkür ederiz.

not: liste güncellenecektir.
1

otisabi

ryukon
yılmaz aslantürk üstat tarafından, 1990'lı yıllardan beridir yazılıp çizilen hikaye ve aynı ismi paylaşan ana karakteridir.

otisabi, alemin en çapkın adamıdır. zekidir, kurnazdır, kadınların ne istediğini bilir ve her zaman istediğini elde eder. birçok erkeğin olmak istediği karakterdir de denilebilir. ancak herkes otisabi gibi olmak istesede büyük bir çoğunluğunun sonu serideki kaan gibi olur :)

aynı zamanda otisabi, yılmaz aslantürk'ün bir nevi lakabı gibi olmuştur. hatta direk lakabı da denilebilir.

ayrıca belirtmek isterim ki, otisabi, yıllarca büyük bir heyecanla, severek, gülerek ve yer yer "vay anasını" gibisinden tepkiler vererek okuduğum, gerçekten büyük hayranı olduğum bir hikayedir. umarım daha uzun yıllar okuruz.


otakuturk.net/foto

en sevdiğiniz anime replikleri

ryukon
ben kibar kızlardan nefret ederim.onlarla sohbet edince meraklanıyor, mesajlaşınca huzursuz hissediyorum. telefonla konuşmuşsak yüzümde aptal bir sırıtmayla, arama geçmişine bakıp duruyorum ama biliyorum ki kibar oldukları için böyle davranıyorlar. bana karşı kibar olan başkasına karşı da kibardır. Ancak her zaman, kendimi bunu unutmuş bir halde buluyorum. eğer gerçek, zalim bir metres ise, eminim ki yalan, kibar bir kızdır. bu yüzden, kibarlık bir yalandır. sürekli beklenti içinde oldum, sürekli yanıldım. bir yerden sonra ümit etmeyi bıraktım. yüz savaştan sağ çıkmış yalnız savaşçı, tecrübeli yalnız, tekrar aynı hataya düşmez. iş kaybetmeye geldiğinde ben en güçlüyüm. bu yüzden, her zaman, kibar kızlardan nefret edeceğim.

hikigaya hachiman - yahari ore no seishun love come wa machigatteiru


otakuturk.net/foto

tokyo revengers

ryukon
sürekli birbirine benzer konuları işleyen serilerden sıkılan ve farklı tarzda bir manga arayanlar için biçilmiş kaftan olan seridir. ilk bölümden itibaren sizi kendine bağlayan ve bir sonraki bölümde neler olacağını büyük bir merakla bekleten bir seri olduğunu de belirtmek isterim. özellikle benim gibi vurdulu kırdılı, gangster, çete vs. içeren serileri sevenler varsa bu seriyi hiç kaçırmasınlar ve direk okumaya başlasınlar derim. ayrıca serinin çizimleri güzel ve okuması da rahat olduğu için soluksuz bir şekilde okuyacağınızın ve vaktin nasıl geçtiğini anlamadan güncele geleceğinizin de garantisini verebilirim. özellikle çocukluğu sokaklarda geçmiş ve çocukken çok fazla kavga eden biriyseniz bu serinin sizlerde apayrı bir yeri olacağı kanaatindeyim. şayet ben seriyi beğendim ve okumaya da devam ediyorum. aranızda henüz okumamış olanlarınız varsa da okumalarını tavsiye ederim.

konusu: Takemichi Hanagaki ince duvarları olan köpek bağlasan durmayacak bir evde yaşayan ve kendinden altı yaş küçük patronu tarafından aptal yerinen konan bakirin tekidir. Haberleri izlerken, Takemichi ortaokuldaki sevgilisi Hinata Tachibana'nın öldüğünü öğrenir. Hayatındaki ilk ve son sevgilisi, azılı bir örgüt olarak bilinen Tokyo Manji Çetesi tarafından öldürülmüştür. Hayatının dibe vurduğu sırada ortaokul yıllarına zamanda on iki yıl geriye sıçrayarak geri döner!! Hinata'yı kurtarmak ve durmadan kaçtığı hayatını değiştirmek için umutsuz vaka olan yarı zamanlı işçi Takemichi, Kanto'nun en acımasız çetesinde en tepeyi hedeflemek zorundadır!! -alıntıdır-


otakuturk.net/foto

okumak için: https://serimanga.com/manga/tokyorevengers

dipnot: serinin tam ismi Tokyo卍Revengers (tokyo manji revengers)'dır. Ancak başlık ve url'de 卍 karakteri kullanılamadığı için başlık tokyo revengers şeklinde açılmıştır.