yakusoku no neverland

dwaila
etrafının ormanla çevrelendiği ve bu ormanın sonunda bir de büyük bir girişe sahip olan bir yetimhanede yaşayan çocuklar, günlük sınavları haricinde günlerini istedikleri gibi geçirebilmektedirler. tek bir kural çerçevesinde; yetimhaneden çok uzakta oynamamak. büyük ve bir o kadar da mutlu bir aile olarak yaşayıp giden yetimlerin bir de çok sevecen bir bakıcıları vardır, isabella. ama, her güzel şey gibi çocukların güzel günleri de son bulmaktadır. her birkaç ayda bir, bir tane çocuk evlat edinilir ve yetimhaneden ayrılır. ve bir daha bu çocuklardan haber alamaz hiçbir çocuk.

bu konudan şüphelenen yetimhanenin en büyük üç çocuğu, gizem perdelerini aralamak üzere işe koyulurlar.

yakusoku no neverland
otakuturk.net/foto

anime klişeleri

undertakersss
ara-ara cı anneler
yare-yare ci tsundereler
sen benim rakibim olmazsıncı küçük gören rakipler
sahile gidip hayatının en güzel yazını geçirmeler
sahilde karpuz patlatmalar
havai fişekler...
aklıma geldikçe yazasım var şimdilik kusmamak için susuyorum

boku no hero academia

ryukon
Kohei Horikoshi tarafından çizilen, mangası 2014 yılından beri devam eden ve animesinin ilk sezonu 2016 yılında yayınlanmış olan shounen seridir.

konusu: Neredeyse yaşayan tüm insanların özel güçleri (özgünlük)'nin olduğu, özgünlüğü olan insanların da bir çoğunun kahraman olarak çalıştığı bir dünyada midoriya izuku'u, özgünlüğü olmayan sıradan bir insandır. hiçbir gücü olmamasına rağmen gelecekte güçlerinin uyanacağına ve özgünlük sahibi olacağına inanarak, çok küçük yaşlardan beri büyük bir hayranlık duyduğu, en güçlü kahraman olan all might kadar güçlü bir kahraman olmayı hayal etmektedir. Ancak hiçbir şey umduğu gibi gitmez ve yapılan onlarca muayeneden sonra midoriya'nın asla özgünlük sahibi olamayacağı ortaya çıkar. Bunun üzerine midoriya'nın dünyası başına yıkılır ama yine de kahraman olma hayalinden vazgeçmez.

Birgün şehrin ortasında aniden bir canavar ortaya çıkar ve ortalığı yıkıp dökmeye başlar. Herkes yardım çığlıkları atmasına rağmen, kimse canavara müdahale etmemektedir. İnsanlar, ya kaçışmakta ya da korku dolu gözlerle olan biteni izlemektedirler. Bu şartlar altında midoriya dayanamaz ve hiçbir gücü olmamasına rağmen canavara saldırır. Tam kaybedip öleceğini düşündüğü an da all might çıkagelir ve günü kurtarır. bu olayın ardından all might, sıradan bir insan olmasına rağmen korkusuzca canavara saldıran midoriya'dan etkilenir. Midoriya'ya pes etmemesini ve hiçbir gücü olmamasına rağmen yine de kahraman olabileceğini söyler. Böylece macera başlar...

kişisel yorum: boku no hero academia gerek dünya da gerekse ülkemizde neredeyse tüm anime severler tarafından sevilerek ve büyük bir heyecanla izlenen bir seridir. Bu severek izleyen gruba ben de dahilim. özellikle ana karakterin aşama aşama gelişimine tanık olmamıız seriye bakış açımızı etkilemekte ve bizi seriye biraz daha bağlamaktadır. sözün özü seriye başlamak isteyen birisi tereddütsüz başlayabilir.

boku no hero academia
otakuturk.net/foto

opening 1
manga çeviri ekiplerinin anime çeviri ekiplerine göre daha organize çalışması

pikachuzan
Manga çeviri ekiplerinde durum, genel olarak daha iyi gibi olsa da şahsi deneyimim olarak orada da bireysel çevirmenlere karşı olumsuzluklar görüyorum. 4 yıldır çevrilmeyen mangayı çevirmeye başladığınızda bir fansub gelip "Ya biz bunu çevircektik, ekip kurduk. Salar mısın kardeşim?" gibi sözde "samimi" bir dille bireysel çevirmenleri çemberin dışına itmeye çalışıyorlar. İstediğiniz kadar günler öncesinden bir bildiri yayınlayın, koca fansub'ta kimse ilgili manga sitelerinde yayınlanan yazılara bakmaz ve heba olursunuz. Eğer seriyi size gelen fansub'a bırakırsanız (çok normal, kan emici gibiler canınızı sıkıyorlar) da iki hafta sonra çeviriyi bıraktıklarını görebilirsiniz. Kendi içlerinde organize olabilirler ama dışarıyla o kadar iyi olamıyorlar bence. Sadece gerektiğinde birbirleriyle iletişim kuruyorlar. Tabii ben böyle birkaç kanser fansub'a da denk geldim diye genel kitle böyle değil. İyi, sağlam fansub'lar da var.

Anime çevirilerinde de isteyen istediğine el atabilir ama açıkta kalan serileri ele alacak fansub'lar da olmalı. Bu tip fansubların son dönemde git gide sayılarının arttığı gözüme takıldı.

bleach

yamyam usta
İlk izlediğim animedir. 350 bölüm civarı uzunlukta. One piece ve naruto ile beraber "üç büyüklerden" bir tanesi.

İlk izlediğin anime uzun olduğu zaman midesiz başlıyorsun sanırım. Bir anime izleyip tarzını sevmeyip bırakan çok insan var ama uzun bir seriyi bitiren birisi rahat rahat sıkılmıyor.

euro truck simulator 2 road the black sea

ryukon
birçok insanın oynadığı ve çoğunuzun bildiğini düşündüğüm, eruo truck simulator 2 oyununun, çıkacağı çok önceden duyurulan ve bul yıl içerisinde yayınlanması beklenen dlc'si... Bu dlc ile birlikte, Bulgaristan ve Romanya haritaları ile birlikte, türk oyuncular tarafından yıllardır büyük bir heyecan ve merakla beklenen, Türkiye'nin trakya bölgesi haritası da oyuna dahil olacak.

Ayrıca Bu dlc ile birlikte neredeyse tüm avrupa haritasının oyuna dahil edilmiş olacak olması da oyun için ayrı bir önem teşkil ediyor.

benim de büyük bir merakla beklediğim ve çok önceden steam istek listeme eklediğim bir dlc olduğunu da belirtmek isterim. bir an önce çıksa da oynasak...

bu da ilk yayınlanan resimlerden biri

euro truck simulator 2 road the black sea
otakuturk.net/foto

jugem jugem

ryukon
gintama serisinde tam adı:

japonca: Jugemu Jugemu Unko Nageki Ototoi no Shin-chan no Pantsu Shinpachi no Jinsei Balmung Fezalion İsaac Schneider Sanbun no ichi no Junjou na Kanjou no Nokotta Sanbun no Ni wa Sakamuke ga Kininaru Kanjou Uragiri wa Boku no Namae wo Shitteiru you de Shiranai no wo Boku wa Shitteiru Rusu Surume Medaka Kazunoko Koedame Medaka... Kono Medaka wa Sakki to Chigau Yatsu Dakara Ikeno Medaka no Hou Dakara Raayu Yuuteimiyaoukimukou Pepepepepepepepepepepepe Bichigusomaru

türkçe: jugem jugem bok fırlatan shin-chan'ın iki günlük donu shinpachi'nin hayatı balmung fezalion isaac schneider 1/3 aşktan kalan 2/3 şeytantırnağı acısı ihanetin adımı bilip bilmediğini biliyorum it balığı kalamar alabalık yılanbalığı bu it balığı önceki it balığından farklı olan köpekbalığı yuuteimiyaoukimukou Pepepepepepepepepepepepe cıvık b*klu

olan maymunun adı..

jugem jugem
otakuturk.net/foto

mobile suit gundam seed

ezaki
insanlık bir sonraki evrimini bilim yoluyla yaşamış ve yeni bir insan türü olan "coordinator" ler ortaya çıkmıştır. seri boyunca genleri düzeltilip bir sonraki evrimine adım atmamış insanlara ise natural adı verilmiştir.
naturaler dünya da yaşarken coordinatorler seri boyunca plant olarak bahsedilen bir yönetim kurmuş ve uzaydaki kum saati şeklindeki kolonilere yerleşip burada gelişmeye devam etmişler. bu topluluğu tehlikeli olarak gören dünya devletleri ise birleşmiş ve earth alliance'ı oluşurmuştur. earth alliance'ın coordinatorlerin bir kolonisine nuke atması sonucu coordinatorler kendi askeri toplulukları olan zaft' ı oluşturarak naturallere karşı koymaya başlamıştır.
savaşın çok kısa bir sürede naturaller tarafından kazanılacağı ön görülse de coordinatorlerin çok daha güclü, zeki ve dayanıklı yapıları naturallere karşı koymalarını sağlamıştır

hikayemiz cosmic era'nın 71.yılında başlıyor. plant ve earth alliance savaşının 1. yılı biterken ana karakterimiz kira yamato, arkadaşları ve eyşan flay tarafsız heliopolis kolonisinde öğrencilik hayatlarını sürdürmektedirler. ne kadar tarafsız gözükse de heliopolis savunma sanayisi earth alliance'ın en yeni silahları uzay savaşlarında aerodinamiği ve hareket kabiliyeti ile öne çıkan archangel ve de çeşitli farklı özelliklere sahip 6 gundamın üretimini üstlenmiştir. bunu öğrenen plant'ın askeri kanadı ve adeta zaft'ın osman pamukoğlu'su olan commander le creusset idaresinde 6 genç zaft subayı bu gundamları ve archangel'ı çalarak zalim earth alliance'ın planlarına kef çalmak istemektedirler. ani bir baskınla hain heliopolisi şaşırtan zaft'ın yiğit oğulları 1 şehit vererek 5 gundam'ı ele geçirmişlerdir. archangel'ın nakliyesi ile görevli murrue rammius ise yaralı numarası yaparak earth allince'ın son kalan gundam'ı strike'ı o sırada oradan geçmekte olan bizim atanamamış ikari shinji ve luke skywalker arası bir şey olan ana karakterimize itelemiş ve kendisini mu la flaga adlı yağuşuklu abimizin kollarına atmıştır.

otaku

boyblue
japonca'da kelime anlamı "ev" ile ilgili idi yanlış hatırlamıyorsam. daha spesifik olarak ikinci çoğul/saygı ekine sahip olduğu "sizin eviniz" olarak da çevrilebilir.

bugün bu kelime oldukça değişik bir anlama bürünmüş. daha çok bir hobi ile çok derin ilgisi olan kişileri tanımlamak için kullanıyor Amerikalı insanlar. ağaç yontmanın otakusu olabilirsiniz, yemek pişirme kitaplarının da. çok daha geniş bir yelpazede. ama japonya'da kazın ayağı öyle değil, kelimenin çok daha negatif bir anlam taşıdığını söyleyebilirim. dünya genelinde "otakuyum ben" diye gururla kullanabilirsiniz, kimse umursamaz ama japonya'da vahim durumda bir insanı niteler bu kelime adeta. "otaku" dendi mi bir japonun aklında bir medya türüne aşırı bağlı olan ve asosyalliği evden sadece asgari yaşamsal faaliyetlerini sürdürmek için çıkma derecesine getirmiş insan imgesi oluşur. (bu durum daha çok hikikomori terimi ile tanımlanır)

yani öyle ya da böyle anavatanında utanç vesilesi bir terim olsa da dünya genelinde bir konuya çok ilgisi olan insanları niteleyen zararsız bir kelime oluvermiştir. sözlükte de benimsenen bir kavram olması bundan ileri geliyor diye düşünüyorum