angeline jolie

greenmustang
beni en irrite eden oyunculardan biridir. amerikanın hülya avşarıdır bana göre. ayrıca devletin işine geldiğine göre kullanabildiği sahte iyi niyetli popüler kültür malıdır. daha ne nefret kusarım buna ama neyse, yazdığıma değmez.
ama yani bir julia roberts bir uma thurman, meg ryan, nicole kidman, winona ryder, natalie portman varken buna hasta olmak nasıl bir zihnin ürünüdür ya? dudak mı etkiliyor nedir? oyunculukta yok ki,anlamadım gitti :)

ginga kikoutai majestic prince

cakiphan
21. y.y.'ın ikinci yarısında, insanoğlu dünyayı terk etmiş ve uzayda yaşamaya başlamıştır.
insanoğlu uzay şartlarına uyum sağlamak ve jupiter'deki düşman uzaylılarla savaşabilmek için, isçsc (ileri derecede standardize edilmiş çok amaçlı savaş cihazları) isimli zırhlı robotların pilotları olarak eğitilen, genetik açıdan geliştirilmiş "prens" adı verilen, yapay çocuklar yetiştirmişlerdir. bu hikaye de akademi şehri
grandzehle'de öğrenim gören genç prenslerden hitachi o ızuru'ya odaklanmaktadır.

bölüm 01:
seriye direk aksiyonla başlıyoruz mechalar ve yıldız gemileri birbirleri ile çarpışma halindeler. daha sonra bir toplantının ortasında buluveriyoruz kendimizi. undina üssü adına yapılan bu toplantıda üssün boşaltılacağı kararı alınıyor. mjp'den kumandan sion sahneye giriyor ve diğer kaptanlara tanıtılıyor.

daha sonra usagi takımı ile buluşuyoruz. usagi takımı tek tek tanıtılırken eğitim tabanlı çalışmalarına tanık oluyoruz. bir nevi paintball tarzı bir eğitimle mechalar birbirleriyle savaşıyor. usagi takımı da pilotluk becerilerini geliştiriyor.
başlangıç olarak uzay komedisi gibi geliyor anime bu sekanslarda. çünkü karakterler arasında pek ciddiyet yok herkes birbiri ile dalga geçer modda. takımın eğitmeni büyük bir azar çektikten sonra asıl olaylar bizim için başlıyor.
kumandan eğitmeni odasına çağrıyor ve takımı undina üssü'nün tahliyesi için hazırlamasını söylüyor. eğitmen, bu görev onlar için erken dese de kumandan diretiyor ve usagi takımı görev için hazırlıklara başlıyor.

öncelikle her birinin kullanılacağı isçsc'ler tanıtılıyor ve kullandığı sistem hakkında bilgi veriliyor. her bir isçsc'nin kendine has özelliği var. kullanılan jurıa-sistemi pilotların dna özellikleri ile eşleşerek isçsc'lerin sistem hassasiyetini arttırıyor. sistemi öğrenen ve mechalarına atlayan karakterlerimiz görevine çıkıyor ve aksiyon başlıyor.

seride cgı biraz fazla kullanılmış gibi bazı sekanslarda epey sırıtıyor. hirai hisashi'nin karakter dizaynları bazı yerlerde çok sırıtmış. ablak bir surat halini alıyor bazen karakterlerin suratları. genel olarak beğenirim bu adamın dizaynlarını. kendisini gundam seed, scryed, fafner ve kurogane no linebarrels ile tanımak mümkün.
ilk bölümüyle ortalama bir mecha serisi olacak gibi duruyor. linebarrels gibi bizi şaşırtabilirse bu dönemi mecha açısından gelecek iki mecha serisi ile beraber şanslı kapatmış olacağız.

amt'den , gundamaster'den alıntılanmıştır

edit: bir türlü gelmek bilmedi şununda ikinci sezonu yahu. ağaç olduk kök saldık asteroidler üzerinde

eskrim

boyblue
tam bir centilmen sporu. ( (≡|≡))_/ \_((≡|≡) )

elinizdeki özel yapım epe ve kılıçlarla rakibinizi dürterek puan almaya çalışırsınız.

disco elysium

ryukon
za/um tarafından geliştirilip 2019 yılında piyasaya sürülen ve geçtiğimiz yıl itibariyle de türkçe dil desteği gelen, dedektiflik temalı rpg oyun.

güzel ve sıkmayan bir oyun. güzel de bir hikayesi var. karşılaşıp konuştuğunuz her karakter sizi bambaşka bir yere sürüklüyor. grev, devrimciler, şirketler arası çatışma, kendi iç dünyanız, mafya, liberaller vs. her türden karakter oyunda mevcut. Oyunda her şey iyi, güzel, hoş ama çok fazla konuşma var. o kadar çok konuşma var ki, okumayı seven birisi olmama rağmen, bana bile okumaktan gına geldi. ancak yine de oyun sarıyor. hala oynamamış ya da almamış olanlar varsa tereddüt etmeden alıp oynayabilirler.

yeni anime arşivi

ryukon
2012 yılından beri anime arşivi yapan ve arşivinde yaklaşık 1000 anime bulunan birisi olarak, yeni ve daha fazla depolama alanına sahip bir hdd aldım. arşiv yapmaya başladığımda 1080p ve bd video bulmak çok zordu hatta 720p kalitedeki videoları bile bulduğumuzda sevinçten çıldırıyorduk. ancak günümüzde böyle bir problem olmadığı ve birçok serinin bd videolarına dahi kolaylıkla ulaşabildiğimiz için, yeni hdd ile birlikte geçmişten günümüze kadar indirmiş olduğum tüm serileri, günümüzde var olan en yüksek boyutlarıyla yeniden indirmeye başladım. hepsini indirmem biraz zamanımı alacak ama arşivi tamamladığımda gören herkesin ağızının suyunu akıtacak bir arşiv olacak. beklemede kalın :)

orphaned land

fakinavsam
orphaned land, israilli bir oryantal metal müzik grubudur. grup yahudi ve doğu geleneklerini barındıran bestelerini doom/death tarzıyla çalar.

grup üyeleri:
kobi farhi - vokal
yossi saharon (sassi) - elekrogitar, cümbüş, akustik gitar
uri zelcha - bas gitar
matan shmuely - drums
chen balbus - elekrogitar, klavye

albümleri:
1993 - the beloved's cry
1994 - sahara
1996 - el norra alila
2004 - mabool
2005 - ararat [e.p]
2010 - neverending way of orwarrior
2013 - all is one

her şarkısında dünya barışını, kardeşliği işler. (son albümleri 'all is one' da çok daha baskındır bu konular)
türkiye'de her sene konser verirler bazen yılda bir kaç kez oluyor(2010'da ankara konserine gittim ve hayatımın gecesini yaşadım)

erkün koray'ın estarabim şarkısını da coverlamışlardır.tabi bir de sahneye konuk sanatçı olarak çıkan oryantaller var :3 yukardaki oryantal 'johanna najla' ama birde 'betül efeoğlu' var ki ne siz sorun ne ben söyleyeyim

eminem

gutsofgod
hiphop kültürü siyah kültürüdür rap siyah müziğidir bu nedenle eminem'in bu noktaya kadar gelmesinde gösterdiği çaba saygıyı hak ediyor lakin o hiçbir zaman flow makinesi olmak dışında gerçek hiphop kültüründe bir yerde var olamayacak

dont look up

ryukon
türkçe'si "yukarı bakma" olan, izlerken ee siz bunu film diye çekmişsiniz ama bu durumun bir benzerini biz yıllardır gerçek hayatımızda yaşıyoruz diyerek tepki verdiğim ve ağlanacak halimize güldüğüm, komedi-dram türündeki, başrollerini leonardo dicaprio, jennifer lawrence, jonah hill gibi ünlü oyuncuların paylaştığı film. vizyona aralık 2021'de girmiş ve özellikle ülkemizde büyük bir ilgi görmüştür.

mortal kombat

yanderesiniarayanadam
@1 in aynısı. çok deli liu kang,sub zero ve scorpion oynarım.
ejdere dönüşen liu si,omurgasıyla birlikte kafayı kopartan sub zero ve alev püsküren scorpionu hiç unutmam.
işin sevmediğim yanı ise oynadığım zamanlar arkileri çağırıyodum ve hepsini bi döveyim diye planlıyordum ancak rastgele tuşlara basarak beni dövüyorlardı nalet olsun pc 3 tuşu kaldırmıyordu aynı anda

hideaki sorachi

leaderzura
bazi bolumlerden once yorozuya uclusunun konusmasi esliginde sabit bir arkaplanla 5 dakika boyunca seyircinin yuzune soyleyerek sureden calan animenin mangasinin mangakasi. hoş, ben zaten bedava izledigim icin kizmiyorum boyle seylere :p
ayrica 'kim madaonairre olmak ister' bolumunde sorulardan birinde 'sekigahara savasinda ishida'ya ihanet eden general' sorulmustu. cevap kobayakawa hideaki'ydi. buna binaen sasirtmaca olsun diye siklardan birini 'sorachi hideaki' olarak vermisti. boyle de degisik

shift delete

yumit
herhangi bir dosyayı kalıcı olarak silmek icin (geri dönüşüm kutusuna yollamak değil) kullanılan kombinasyondur. az önce son 3 yıldır cekildigim tüm fotografları yanlıslıkla bu sekilde silecek kadar da yetenekliyim

bir animede ne ararsınız

toriko
güldürsün ama ağlatmayıda bilsin. karakterler tek yönlü olmasın onlarla özdeşleşebiliyim (one piece :d)

diğer türlü de kurgu açısından bir death note veya code geass tarzı animeleri severim

iz bırakan kitap cümleleri

alluxa
"ben, strahd. ülkeyle birim," diye kadim sözleri haykırdım. teslim alma töreninin bir parçasıydı bu. kan akmaya başladı, avucumdan damlayarak, ayaklarımın altındaki çamurlu toprağa karıştı. "yaklaşın ve tanık olun," diye ekledim. "ben, strahd! toprakla birim."
ben strahd,bir vampirin anıları