confessions

pikachuzan

➤ - ikinci nesil otta

  1. toplam giri 21
  2. takipçi 0
  3. puan 647

8 megabit internete mahkum olmam

pikachuzan
16MB download/ 0.60 upload veren bir firma vardı, fahiş fiyata. değiştirdim, daha ucuza aynı altyapıyla (yeni firmam onların altyapısını tekrardan kiraladı benim için) 32'ye 3 alıyorum. mahkum değiliz, mahkum ediliyoruz. biliyorsunuz siz o aramızdaki p... altyapı eksiği de, fiyatlar da, parası karşılığında verilmeyen hizmet de neticede onların işi.

çeviri ekibine ve çevrimiçi anime izleme platformuna gelen tepkiler

pikachuzan
ryu'ya ilk defa çok büyük oranda katılmıyorum sanırım. animeyle alakam başlayalı üç, dört yıl oldu ve ben başladığımdan beri bu iş hep böyle ilerliyordu. çevrim içi anime izleme sitelerine fansub'lar bölümleri ekler ve benim gibi indirerek izlemek isteyenler (interneti kötüdür, yüksek kalite ister, arşivcidir vs. vs.) bölüm geldiğini görünce fansub'ın sitesine damlar. ama çoğu kişi çevrim içi izlemeyi tercih ediyor.

buradaki ana olay beklenti, şahsen ben bölüme gelen yorumlara eksiklerimi gidermek için bakan gönüllülerdendim manga çevirisi yaparken, teşekkürler işin tadı tuzuydu tabii. ben çevrim içi izleme sitelerinden atılan yorumları da yeterli buluyorum. tabii ki kendi sitelerinde de teşekkür eden insanlar bir ayrı güzeller. ben de çoğu zaman yorum atma zorunluluğu olmayan fansub sitelerinde bile unutmadığım taktirde teşekkür ediyorum.

eğer bölümlerin çevrim içi sitelere geç yüklenmesi gibi bir durum olsaydı, sadece olumsuzluklar doğururdu diye düşünüyorum. buyrun sebepleri:
- her fansub'ın sitesi olmayabiliyor, ya da bireysel çevirmenler direk olarak çevrim içi izleme sitelerine yükleyebiliyor. onlar erken yüklerken diğerleri geç yüklerse eminim ki insanlardan haklı/haksız tepki alacaklardır.
- fansub'ların site durumları hiç iç açıcı değildi, yeni yeni güzel ve kullanışlı arayüzleri oldu birçoğunun. ayrıca kendi sitelerinde bulunan video oynatıcılar/alternatifler genelde iyi olmuyor. zaten çevrim içi izleme sitelerindeki video oynatıcılardan iğrendiğim için indirmekle uğraşıyorum, çoğu fansub'dakini kullanmak zorunda kalsam dellenirdim.
- fansub'larda yorum yazmak için her zaman disqus gibi aktif olarak çok kullanılan yorum yapma araçları bulunmuyor, birçok fansub üyelik ve yorum yapmayı zorunlu istiyor. haklı olarak görüyorum ama bu çoğu insanı iten bir özellik. kapanıp gitmiş fansub'lar da dahil yirmi-otuz fansub'a üyeliğim var, eğer istesem hiç uğraşmazdım. verilen emeğe aşırı saygı duymasam ve indirmek için alternatif torrent sitelerini kullansam hiçbir üyelik olmadan da devam edebilirdim, çok daha pratik. işte insanları iten en büyük şeylerden biri bu.
- bir animenin güncelde nereye geldiğini takip etmek aşırı zor olurdu, bir veya iki çevrim içi izleme platformunu rahatlıkla takip edebilirim ama tüm fansubları haftada bir bile kontrol etmek çok büyük işkence olurdu. takip ettiğim serileri geçtim, yeni seri keşfetmem bile zorlaşırdı. fansub'ların konulara dair e-posta atma özelliği var, bu konuda bir nebze yardımcı olsa da anime izleyen kitlenin ne kadarı aktif olarak e-posta kullandığı ayrı bir şüphe. üstelik bu e-posta özelliği konunun güncellenmesinden (yeni bölüm geldi vs.) ziyade konuya gelen yorumları vs. bildiriyor size. gereksiz e-posta çöplüğümüze hoş geldiniz.

bunlar tek seferde aklıma gelen olumsuzluklar ve hepsi büyük eksiler diye düşünüyorum.

dipnot: olarak da Shingeki no Kyojin serisi dışında güncel seri çok nadir izleyen biriyimdir. genelde her gün turkanimetv'nin ana sayfasını kontrol ederim (en fazla üç dakika sürüyor) veya izlemek istediğim güncel serinin ana başlığına "bitince uyandırın." diye not düşerim. izlemek istediğim seri final verince de son bölüme giderim, tercih ettiğim bir fansub'sa (değilse tercih ettiğimi beklerim, eğer başka çeviren yoksa el mahkum...) sitelerine geçer, zorunlu olsun olmasın yorumumu atar ve indirmeye koyulurum. manga çeviri yapan fansub'lar konusunda ryu'nun dediğini kabul edebiliyorum, çünkü burada yazdığım çoğu zorluğu yaşatmıyorlar ama anime fansub'larının büyük bir kesiminde durum böyle değil.

ayrıca şahsi düşüncem olarak, bir teşekkür ederim demek ne kadar basit ve güzel bir şeyse fansub'lardan veya seride çalışan birinden gelen bir "rica ederiz." cevabı da o kadar basit ve güzel bir şey. bu konuda isim vermekten çekinmeden unmeii'yi çok beğeniyorum. unmeii fansub dışında bu zamana kadar attığım yüzlerce yorumlardan bi' origamisubs'tan bu tip bir mesaj alabildim.


otakuturk.net/foto
1

minecraft

pikachuzan
benim için tartışmasız 2000'lerin başından bu zamana kadar çıkmış en başarılı oyunlardan biri. baş yapıt dediğim oyunların arasına rahatça girer, sadece "çocuk oyunu" olduğunu düşünen şahısların da piyasadan yok olması ve gözler önünden uzaklaşmasıyla (hala çok yüksek bir oyuncu sayısına sahip tabii ki ama artık sağda solda saçma minecraft videolarına denk gelmiyoruz. belki de öylesi daha iyiydi, şimdiki "normal" videolar ayrı bir tartışma konusu) daha bir zevkli oldu.

code geass

pikachuzan
insanların çizimlerine veya mechasına takıldığını gördüğüm, görünce de üzüldüğüm seri. oysaki en kalitelisinden bir cevher. serinin adındaki R kısmıyla bile insanlar teori üretebiliyor. über zeki bir karakterin çata pata ona geçirmesinden fazlası bu seri. benim için bir numaradır, ne zaman açsam izlesem baymaz. luluş'un yeri de apayrıdır.

monogatari serisi

pikachuzan
her sezonunu bayılarak izlediğim, fazlasıyla "değişik" ve büyüleyici seri. benim için özellikle karakterleri, çizimleri ve mekan tasvirleri çok etkileyici. ryu'ya katılmakla beraber yine de "ben illa kronolojik sıra ile izleyeceğim!" diyen çok çalışkan arkadaşlarımız için ilgili görseli aşağıya bırakıyorum, gördükten sonra birçoğu vazgeçiyor zaten.


otakuturk.net/foto
görsel kaynağı: https://vignette.wikia.nocookie.net/bakemonogatari1645/images/1/11/Monogatari_Series_Chronology_2019_version_%28Anime_Only%29.png/revision/latest?cb=20190715121855

manga çeviri ekiplerinin anime çeviri ekiplerine göre daha organize çalışması

pikachuzan
Manga çeviri ekiplerinde durum, genel olarak daha iyi gibi olsa da şahsi deneyimim olarak orada da bireysel çevirmenlere karşı olumsuzluklar görüyorum. 4 yıldır çevrilmeyen mangayı çevirmeye başladığınızda bir fansub gelip "Ya biz bunu çevircektik, ekip kurduk. Salar mısın kardeşim?" gibi sözde "samimi" bir dille bireysel çevirmenleri çemberin dışına itmeye çalışıyorlar. İstediğiniz kadar günler öncesinden bir bildiri yayınlayın, koca fansub'ta kimse ilgili manga sitelerinde yayınlanan yazılara bakmaz ve heba olursunuz. Eğer seriyi size gelen fansub'a bırakırsanız (çok normal, kan emici gibiler canınızı sıkıyorlar) da iki hafta sonra çeviriyi bıraktıklarını görebilirsiniz. Kendi içlerinde organize olabilirler ama dışarıyla o kadar iyi olamıyorlar bence. Sadece gerektiğinde birbirleriyle iletişim kuruyorlar. Tabii ben böyle birkaç kanser fansub'a da denk geldim diye genel kitle böyle değil. İyi, sağlam fansub'lar da var.

Anime çevirilerinde de isteyen istediğine el atabilir ama açıkta kalan serileri ele alacak fansub'lar da olmalı. Bu tip fansubların son dönemde git gide sayılarının arttığı gözüme takıldı.

drifters

pikachuzan
özellikle aksiyon ve vahşet seven kişilere şiddetle tavsiye ettiğim, çizimleriyle de beni benden alan 12 bölümlük anime. zamanında ikinci sezon çıkacağı söylenmişti ama sanırım yalan oldu, ayrıca 13. ve 14. bölümleri ova şeklinde yayınlanmıştır.


otakuturk.net/foto

black clover

pikachuzan
elli küsür bölümdür güncel takip ettiğim, bana zamanın nasıl uçarak ilerlediğini hatırlatan anime. Çizimleri benim gözümde berbat olsa da "hangi uzun soluklu seri çok iyi çizimlere sahipti?" diyerek görmezden gelmeye çalışıyorum. izlemesi eğlenceli bir seri, vakti olan izleyebilir.

god eater

pikachuzan
God Eater 13 bölümden oluşan bir video oyunu uyarlaması. İlk oyunu animenin kökeni olan God Eater Resurrection, 2010 yılında piyasaya sürüldü. Seri 2013 yılında God Eater 2: Rage Burst ile beklentileri hem bir video oyunu olarak hem de finansal kaynak olarak aştı. 8 Şubat 2019'da PS4 ve PC platformlarında daha büyük bütçesiyle God Eater 3 piyasada yerini aldı. Bende ilk oyunun yarattığı etkiyi hiçbiri yaratamamış olsa da son iki oyunu da zevkliydi.

Anime hikayesi, animasyonu, çizim tarzı, aksiyon sahneleriyle bütünleşen GHOST ORACLE DRiVE'ın muhteşem parçalarıyla insanı çıldırtıyor zaten. Keşke bitmeseydi, keşke yeni sezon gelse... Gelmez çünkü senaryonun buraya kadar ilerletildiği bariz belli. Devam oyunları farklı hikayelerle ilerliyor zaten. Bana üç oyunu da sattılar bu anime aracılığıyla :) Şu karakterlerle vedalaşmak o kadar zor oluyor ki... Dram dozu da çok iyidir ha, alttan veriyor damarı diyeyim. İzleyin.

En sevdiğim parçalarından birini de şöyle bırakayım:
0 /